Czym jest odbiór odpadów niebezpiecznych i dlaczego należy z niego korzystać?

Odpady niebezpieczne to wszystkie te odpady, które nie mogą i nie powinny być wyrzucane do kontenerów na śmieci, które znajdują się pod naszymi domami czy blokami. Są to śmieci, które podlegają utylizacji, albo specjalnego rodzaju przetworzeniom. Wymagają specjalnego transportu, dlatego, jeśli macie w swoim domu odpady z kategorii niebezpiecznych lub prowadzicie działalność, która takie odpady generuje, to jest to artykuł dla was.

Odpady niebezpieczne – co do nich zaliczamy?

Odpady niebezpieczne kojarzą się większości z nas ze śmieciami medycznymi albo z pozostałościami kuchennymi. Jednak prawda jest taka, że produkuje je każdy z nas. Jak to możliwe? Otóż do odpadów niebezpiecznych zaliczamy zużyty sprzęt elektroniczny, sprzęt AGD, telefony, baterię, tusze do drukarki, czyli coś, z czego rozczytamy wszyscy i co każdy z nas ma w swoim domu. Są to ponadto sprzęty, których pod żadnych pozorem nie wolno wyrzucać do kontenerów na plastik i metal, ponieważ mają w sobie różnego rodzaju podzespoły i elementy elektroniki, które nie podlegają recyklingowi tak jak plastik czy puszki.

Niestety narosłe przeświadczenie o tym, że wywóz takich odpadów jest nie tylko drogi, ale także skomplikowany i generuje spore zamieszkanie, sprawiło, iż często możemy spotkać porzucone zepsute pralki i inne sprzęty w okolicach śmietników, czy nawet na pustych działkach czy w lasach. Za tego typu czyny grozi wysoka grzywna.

Odbiór odpadów niebezpiecznych – jak się odbywa?

Jest to wbrew pozorom bardzo łatwe. Wystarczy znaleźć firmę, która zajmuje się odbiorem śmieci niebezpiecznych i zamówić usługę. W zależności od tego, gdzie mieszkamy, taki wywóz może być już następnego dnia, bądź nawet po kilku dniach. Czasem jest tak, że firma potrzebuje kilku podobnych zleceń w okolicy, aby było dla niej opłacalne podjechanie także po nasze. Ponadto, często firmy zajmujące się wywozem odpadów organizują zbiórki w danej okolicy, wtedy naszym zadaniem jest dowieźć odpady we wskazane miejsce, z którego zbiorczo będą wywiezione odpady.

Jeśli odbiór śmieci niebezpiecznych, jest zamawiany i organizowany przez nas, konieczne jest również podpisanie umowy z wykonawcą. Umowa jest gwarantem wykonania usługi i tego, że odpady z pewnością trafią do odpowiedniego punku. Koszt wywozu nie jest wysoki i zależy od rodzaju odpadu i jego gabarytu. Jeśli odpady tego typu pojawiają się reglanie, można z firmą wywozową podpisać umowę o stałej współpracy,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *