Czym jest zarządzanie karierą?

Zanim wyjaśnimy, czym jest zarządzanie karierą, warto określić, co to jest kariera. Karierę rozumieć można jako ścieżkę profesjonalnego rozwoju, którą mamy zamiar przejść w swoim zawodowym życiu. Jest to pojęcie niezwykle subiektywne, gdyż każdy z nas może pragnąć czegoś innego. Różne są nasze oczekiwania i cele związane z karierą zawodową.

Zarządzanie karierą zawodową jest to pewien proces obejmujący planowanie, implementowanie i obserwowanie celów oraz strategii dotyczących kariery poszczególnych osób. Kierowanie własną karierą zawodową jest więc sprawą bardzo złożoną i szeroko rozumianą i obejmuje m.in.:

  • zbieranie istotnych informacji o samym sobie. Zdanie sobie sprawy o swoich słabych i mocnych stronach, czy oceny swojego potencjału,
  • kształtowanie wizerunku samego siebie – marzenia, styl życia, zainteresowania, system wartości,
  • kształtowanie wizerunku pracy – profesje, zasady pracy, firmy,
  • kreowanie celów swojej kariery na podstawie informacji,
  • rozwój i wdrażanie strategii ukierunkowanych na osiągnięcie zaplanowanych wcześniej celów,
  • informacje zwrotne – czy założone przez nas cele i sposoby ich realizacji są dobrze dobrane.

Umiejętne i świadome zarządzanie swoją karierą niesie za sobą szereg pozytywnych skutków, takich jak chociażby poczucie bycia „kowalem” własnego losu. Świadomy wybór swojej zawodowej ścieżki zwiększa szansę na zadowolenie z wykonywanego zawodu, a co za tym idzie, zwiększa poczucie samorealizacji.

Warto pamiętać, aby swoją karierę zawodową dokładnie planować. Zarządzanie karierą oznacza planowanie i organizację działań w celu zdobywania kolejnych umiejętności i wiedzy oraz osiągania kolejnych szczebli kariery. Zarządzanie karierą wymaga świadomego podejmowania decyzji. Do tego potrzebne są informacje o możliwych kierunkach i etapach rozwoju zawodowego, poziomie swoich kompetencji, wymaganiach stawianych na poszczególnych stanowiskach oraz dostępności szkoleń rozwijających wiedzę i umiejętności. Dzięki tym informacjom Twoja kariera może stać się jasno określoną ścieżką, podzieloną na wyraźne etapy prowadzące do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Narzędziem, które może nam to ułatwić jest serwis internetowy kustar.pl. Portal przeznaczony jest dla dwóch grup odbiorców: specjalistów z sektora biznesu poszukujących pracy i możliwości rozwoju swojej kariery oraz firm oraz osób świadczących usługi szkoleniowe dla biznesu.

Kustar.pl umożliwia swoim użytkownikom:

  • Tworzenie swojego CV.
  • Ocenę swoich kompetencji zawodowych.
  • Przegląd listy stanowisk, które odpowiadają naszemu profilowi.
  • Przeglądaj oferty szkoleń wyselekcjonowanych na podstawie obszarów rozwojowych użytkownika.

Portal kustar.pl powstał w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

141440787948048200

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *