Czym jest zarządzanie zasobami? Jak go usprawnić?

W ostatnim czasie na popularności bardzo zyskały stanowiska kierownicze. Spowodowało to powstanie nowych kierunków studiów, tj. zarządzanie zasobami ludzkimi, które pojawiają się na coraz większej liczbie uniwersytetów w Polsce. Pojęcie jest bardzo ogólne, dlatego warto się dowiedzieć, co konkretnie wchodzi w jego skład.

Trek-Cloud-ERP-in-Warehouse-e1452019500148

Jak należy rozumieć to pojęcie?

Zarządzanie zasobami ludzkimi to zespół odpowiednio dobranych metod i strategii kierowania ludźmi, czyli najbardziej wartościowym kapitałem.

BusinessWeb firma zajmująca sie wdrożeniem CRM HubspotJest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, w których każda firma chce osiągnąć sukces finansowy jak najszybciej, jednocześnie ponosząc możliwie najmniejsze koszty. Zatrudnianie managerów w pewien sposób zaprzecza temu założeniu, lecz należy pamiętać, że bez odpowiednio zmotywowanego i przygotowanego personelu, nie uda się wypracować żadnego zysku.

Dziedzina ta wykształciła się z ogromnego zapotrzebowania na osoby posiadające umiejętność skutecznego zarządzania pracą całego zespołu. W tym celu w firmach powstają specjalne działy HR, które skupiają specjalistów w tym zakresie.

Co wchodzi w skład zarządzania zasobami ludzkimi?

W tym pojęciu uwzględniane jest zarówno osiągnięcie założonych celów naszej firmy, jak i spełnienie wszelkich potrzeb pracowników. Należy zadbać o zachowanie odpowiedniej atmosfery wśród zatrudnionych, która jednocześnie przełoży się na osiągnięcie sukcesu przedsiębiorstwa.

Proces ten rozpoczyna się już w fazie planowania zasobów ludzkich, czyli uwzględnienia zapotrzebowania kadrowego w naszej firmie, ustalenia tego, jakiego rodzaju pracownicy okażą się najbardziej przydatni dla jej właściwego prosperowania. Następnym krokiem jest rekrutacja, najczęściej kilkuetapowa. Ma ona na celu wyłonić osoby spełniające kryteria najbardziej zbliżone do oczekiwań i potrzeb przedsiębiorstwa. Obowiązkiem specjalistów HR jest dokładne wdrożenie wybranego pracownika, zapoznanie go z całym zespołem oraz zakresem obowiązków, jakie będzie miał do wykonania. W dalszych etapach zajmują się koordynowaniem prac, przeprowadzaniem szkoleń w celu rozwijania umiejętności zatrudnionych osób oraz odpowiednie motywowanie, np. w formie premii finansowych.

Jakie metody są skuteczne w celu usprawnienia zarządzania?

Tego typu sytuacje wymagają umiejętności trafnego przewidywania. Musimy mieć na uwadze nie tylko cele bieżące, lecz również to, co zamierzamy osiągnąć w przeciągu najbliższych miesięcy i lat. Zespół musi wiedzieć, jak ma postępować, aby zrealizować to skutecznie i na czas. Do tego właśnie potrzebni są kierownicy, którzy przedstawią najważniejsze założenia oraz cały plan działania.

Dobry team składa się z ludzi kompetentnych, obdarzających się wzajemnym szacunkiem, zaufaniem i sympatią. Jest to niemożliwe, jeśli nie zostały podjęte żadne próby zjednoczenia pracowników. Każdy dział HR powinien zadbać o co najmniej jedno spotkanie lub wyjazd integracyjny, który pozwoli osobom zatrudnionym poznać się od innej, bardziej prywatnej strony. Z pewnością przełoży się to na usprawnienie oraz polepszenie jakości wykonywanych zadań.

Funkcjonujemy w czasach nowoczesnych technologii, dlatego grzechem jest nieskorzystanie z ich dobrodziejstw. Obecnie rzadko zdarza się, aby kierownik dosłownie patrzył się nam na ręce. Zdecydowanie bardziej skuteczna i precyzyjna okazała się elektroniczna ewidencja czasu pracy. Jest ona możliwa dzięki inteligentnym czytnikom biometrycznym, które potrafią odczytywać nasze indywidualne dane, np. odciski palców. Po przybliżeniu dłoni do skanera, urządzenie zaczyna dokładnie wyliczać przepracowane godziny.

Warto również zainteresować się takimi systemami, jak ERP czy CRM. Ich automatyczne działanie wpływa np. na precyzyjne określenie stanu magazynów w naszej firmie, ocenę szans dokonania sprzedaży czy polepszenie relacji z klientami. Wpływa to na usprawnienie pracy nie tylko u osób zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi, lecz również pracowników niższego szczebla.

Autor:

Marek Bogacki – dostawca oprogramowania CRM (zobacz również czym jest system ERP)

1 komentarz

  1. Komoon pisze:

    My usprawniliśmy zarządzanie naszą placówką po przez zlecenie większości obowiązków firmie zewnętrznej. Korzystamy z usług firmy MAWEN (tutaj ich adres http://www.nieruchomosci.mawen.pl). Zarządzają naszą nieruchomością z wykorzystaniem najnowszych technologii i reguł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *