Jestem fotografem – jaką formę opodatkowania najlepiej wybrać?

Niektórzy mówią, że podatki to sprawa honoru. Przytoczę tutaj pewne słynne zdanie, które powiedział Benjamin Franklin: „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. A teraz riposta George`a Orwella: „Nikt nie jest patriotą, gdy chodzi o podatki”. Prawdą jest, że płacenie podatków to podstawowy obowiązek każdego obywatela, choć nikt nie lubi oddawać swoich nierzadko ciężko zarobionych pieniędzy. Jeśli jednak żyje w społeczeństwie, powinien na nie łożyć. Przecież kiedyś zechce odejść na emeryturę i wyciągnie rękę do państwa, w którym żyje. Nawet, jeśli przez całe życie uda mu się odłożyć, „co nieco”, i tak nie pogardzi tzw. „państwowym wiktem”.

Fotograf

Ja wszyscy wiedzą, sprzęt fotograficzny jest bardzo drogi. Zakładając firmę o tym profilu, warto się zastanowić, czy zakładać firmę fotograficzną, czy też np. podpisywać z klientem umowę o dzieło. Przy takiej umowie nie trzeba płacić ZUS, jednak trzeba odprowadzać podatek do Urzędu Skarbowego. Zakładając jednak firmę, ZUS-u nie unikniemy, choć przez pierwsze dwa lata dla zakładających pierwszy raz firmę, lub tych, którzy przez ostatnie cztery lata nie mieli działalności gospodarczej, należy się ustawowa zniżka miesięcznych opłat na Ubezpieczenie Społeczne.

Na początku korzyści może przynieść wybór opodatkowania wg skali podatkowej (18, lub 32 %), lub podatek liniowy w wysokości 19 %. W tym przypadku mamy prawo do pomniejszenia przychodu o koszty, co przy sporych wydatkach na sprzęt może być bardzo korzystne. Opodatkowanie na zasadach ogólnych wymaga uiszczenia kwot przeznaczonych na zaliczki. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju zdjęć (reporterskie, reklamowe), oraz miejsca wykonywania działalności. (w plenerze, czy we własnym zakładzie fotograficznym).

Inny rodzaj opodatkowania – ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową może być korzystny ze względu na uproszczone rozliczenie. Niestety w tym przypadku nie można zaliczyć wydatków w koszty uzyskania przychodu. Nie można także rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Przepisy wyłączają jednak z opodatkowania w formie ryczałtu przychody z tytułu świadczenia specjalistycznych usług fotograficznych, tj. usług fotoreporterskich oraz usług fotografii reklamowych i im podobnych.

Jeśli chodzi o opodatkowanie kartą podatkową, to z tej formy skorzystać mogą przedsiębiorcy świadczący w zakładzie i poza nim usługi wykonywania fotografii: portretowych, reportażowych, okolicznościowych, krajobrazowych, technicznych itp. Dodatkowo do usług tych zalicza się sporządzanie odbitek fotograficznych na papierze, lub innych nośnikach.

Co więc wybrać?

Rozsądne będzie opodatkowanie ogólne ze względu na wysokie koszty zakupu sprzętu fotograficznego i możliwość obniżenia przychodu. W następnych latach możemy rozważyć zryczałtowane formy opodatkowania, który jest znacząco mniejszy, ale całkowicie wyklucza możliwość wrzucenia w koszty różnych elementów zakupu – jak np. sprzęt fotograficzny, kilometrówka, materiały eksploatacyjne, abonamenty telefoniczne itp.

Wszystko zależy od tego, co komu potrzebne. System podatkowy daje możliwość wyboru. Wybór zależy od tego, czego aktualnie potrzebujemy. Co jest dla nas korzystne. Zawsze możemy skontaktować się z profesjonalnym biurem księgowym, celem ustalenia naszych preferencji i zapotrzebować na chwilę obecną. Nie trzeba się martwić. Podatki, to nie abonament telefoniczny, zawsze można je zmienić na taki, jaki będzie dla nas najkorzystniejszy. Nie można od razu wybrać, jaka forma opodatkowania będzie dla nas najlepsza, ponieważ dla każdego może być inna.

Każdy ma inne preferencje. Jeśli zajmujemy się fotografowaniem rodziny, nie jest nam potrzebny np. podatek VAT. Jeśli jednak nasze zdjęcia dotyczą reklam i współpracujemy z firmami, to warto pochylić się nad tym problemem. Jeśli natomiast mamy mało kosztów, to korzystny będzie ryczałt, lub karta podatkowa. Wszystkie te formy opodatkowania są aktualne na dzień dzisiejszy, jednak prawo polskie dość często się zmienia. Dlatego warto znać aktualne przepisy, lub wynająć profesjonalną księgową.

Autor artykułu zajmuje się profesjonalnymi usługami fotograficznymi w firmie http://www.idmultimedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *