Czym należy się kierować wybierając konkurencyjny kredyt gotówkowy?

Mortgage

Domowy budżet świeci pustkami, a za pasem święta lub wyjazd wakacyjny? Rozwiązaniem może okazać się kredyt gotówkowy, jeden z najbardziej popularnych produktów bankowych.

Banki prześcigają się w proponowaniu coraz bardziej atrakcyjnych warunków. Jak w takim razie wybierać kredyt, by rzeczywiście podjąć opłacalną decyzję? Jakie kwestie trzeba mieć przede wszystkim na uwadze?

Pierwsze kroki

Pierwszym krokiem powinno być określenie niezbędnej sumy oraz optymalnego okresu kredytowania. Warto również dokładnie obliczyć miesięczne wydatki i zestawić je z przychodami, dzięki temu będzie można ocenić wysokość potencjalnej raty, nie stanowiącej obciążenia dla domowych finansów. Konieczne jest ponadto porównanie kilku ofert kredytowych. W tym celu skorzystać można z porównywarek dostępnych w Internecie lub osobiście odwiedzić oddział banku. Priorytetowe znaczenie ma koszt całkowity kredytu, w który wliczają się odsetki oraz naliczana marża, opcjonalnie wymagane ubezpieczenia. Banki są zobowiązane do podania kredytobiorcom podobnych informacji.

Co z oprocentowaniem?

Wybierając najkorzystniejszy kredyt gotówkowy trzeba także pamiętać o sprawdzeniu rzeczywistego oprocentowania. Bywa bowiem, że dla celów reklamowych, banki podają nominalną stopę procentową. Dystans należy zachować dodatkowo w przypadku kredytów, które proponują raty O%. Dlaczego? Głównie przez wzgląd na fakt, że kredytodawcy niekiedy stosują trik polegający na konieczności uiszczenia prowizji. Jej wysokość zazwyczaj oscyluje w granicach pierwszej wpłacanej przez klienta raty. Oczywiście, takie rozwiązanie nie jest stosowane w przypadku wszystkich kredytów tego rodzaju, jednak warto mieć na uwadze podobną możliwość i dokładnie wczytać się w opis warunków kredytu oraz podpisywaną umowę.

Wielu klientów, którzy decydują się na kredyt gotówkowy, szuka ofert o najniższym oprocentowaniu. To błąd, ponieważ na ostateczne koszty wpływ ma także marża banku, ubezpieczenia i szereg innych zobowiązań. Reasumując – chcąc wybrać najbardziej konkurencyjną ofertę, koniecznie trzeba porównać produkty kilku banków, bazując na koszcie całkowitym kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *