Dlaczego Niemcy chętnie zatrudniają opiekunki z Polski?

carework-pl

Polskie opiekunki są zorganizowane, potrafią zadbać o porządek w domu, a do tego dobrze gotują. Charakteryzuje je empatia, cierpliwość i poczucie obowiązku. Jako że Polacy są najbliższymi wschodnimi sąsiadami Niemców, nasza kultura jedynie w nieznacznym stopniu różni się od zwyczajów znanych i akceptowanych przez starszych mieszkańców Niemiec, co również ma duże znaczenie.

Niemcy są społeczeństwem bardzo zamkniętym – są zdystansowani, charakteryzuje ich duma i wysokie poczucie własnej wartości. Nie ufają obcym, nie lubią też prosić o pomoc. Kiedy ktoś zbyt gwałtownie wkracza w ich sferę prywatną, reagują w sposób nieprzyjemny, a w niektórych przypadkach wręcz agresywny. Historia naszych narodów jest długa i zawiła, wiąże się też z wieloma uprzedzeniami. Co ma więc wpływ na to, że niemieckie rodziny chętnie zatrudniają opiekunki z Polski?

Cierpliwość

Polskie opiekunki są cierpliwe. Nie wkraczają do światów swoich podopiecznych po to, aby wszystko podporządkować własnym potrzebom – wręcz przeciwnie. Przyjeżdżają i starają się dopasować do zastanej sytuacji. Cenią prywatność zarówno swoją, jak i podopiecznego. Nie narzucają własnych zwyczajów, chcą za to poznać te, które od lat panują w danym domu. Zwykle dają się poznać stopniowo, dzięki czemu zyskują zaufanie Niemców.

Dobra organizacja pracy

Opiekunki z Polski są obowiązkowe, a w swojej pracy dokładne. To dobre gospodynie, w których towarzystwie człowiek czuje się swobodnie. Lubią gotować i potrafią to robić. Co ważne, są w stanie przygotować smaczne danie nawet z niewyszukanych składników. Zwykle potrafią też piec, co podoba się wielu Niemcom, przywykłym do relaksowania się po obiedzie z kubkiem kawy lub herbaty w jednej ręce i ciastem w drugiej.

Empatia

Jedną z najważniejszych cech, jakie powinny charakteryzować opiekunki osób starszych, jest zrozumienie. Każdy człowiek chce bowiem czuć się akceptowany i potrzebny – szczególnie osoby starsze, które nierzadko nie potrafią pogodzić się z tym, że ciało zaczyna odmawiać im posłuszeństwa. Co więcej, często członkowie rodziny tracą do nich cierpliwość, co może nawet prowadzić do stanów depresyjnych…

Kiedy w domu pojawia się nowa osoba, początkowo osobom starszym trudno jest się z nią porozumieć i nie akceptują jej obecności.  Jednak po pewnym czasie, kiedy widzą, że opiekunka naprawdę ich zauważa, zaczynają czuć się lepiej w trudnej dla siebie sytuacji.

Znajomość języka

Dla Niemców bardzo ważne są umiejętności językowe opiekunek. Jako że jesteśmy ich bliskim sąsiadem, to w Polsce drugim najczęściej wybieranym językiem obcym do nauki jest język niemiecki. Nawet podstawowe umiejętności językowe przemawiają na korzyść polskich opiekunek.

Dlaczego Polki?

Polki są chętnie zatrudniane do opieki nad osobami starszymi w Niemczech, ponieważ posiadają dużą zdolność asymilacji: nie narzucają własnych praw, ale dopasowują się do zastanej sytuacji. Są empatyczne, posiadają zdolności organizacyjne, a w pracy są obowiązkowe i dokładne.

https://www.carework.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *