Pomysł na biznes: własny pub

Fairways-n-1

Pomysłów na życie jest o wiele więcej niż ludzi, bo każdy człowiek ma ich przynajmniej kilka. Jednakże nie wszystkie z nich są dobre i nie wszystkie realizowane tak, by przynosiły zamierzone efekty.

Posiadanie lokalu to nie wszystko

I już postanowione! Otwierasz pub, bo akurat w Twojej okolicy brakuje tego typu usług i uznałeś, że będą zatem z tego niezłe pieniądze. Owszem, masz lokal zlokalizowany w naprawdę atrakcyjnym miejscu, ale zauważ, iż posiadanie lokalu to nie wszystko. Musisz mieć jakąś wizję, jak ma on wyglądać i jakie pełnić funkcje, bo przecież nie chodzi tutaj tylko o piwo? Słowo pub kojarzy się oczywiście z Irlandią lub Wielką Brytanią, bo to tam jest jego kolebka. Miejsca te mają bardzo specyficzny klimat i o taki właśnie klimat musisz zadbać u siebie. Pamiętaj, że pub nie może być zwyczajną pijalnią piwa i miejscem spotkań osiedlowych pijaczków. Ma być to miejsce do którego z przyjemnością można iść po pracy, czy też spędzić wesoły wieczór z przyjaciółmi, odbyć randkę z ukochaną lub luźne spotkanie biznesowe. Idea powstania tego miejsca powinna do czegoś nawiązywać i w ten sposób właśnie tworzy się dany klimat. Zatem weźmy tutaj za przykład taką sytuację, że Twoje miasteczko wiąże się z pielęgnowaniem określonego gatunku folkloru. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by Twój pub nawiązywał właśnie do tych tradycji. Niezwykle istotną sprawą staje się tutaj także jego nazwa, jeżeli pielęgnujemy tradycje folklorystyczne, to pub powinien nazywać się np. „Pod zielonym kogutkiem”, a nie „City Live”. Wszystko musi idealnie ze sobą współgrać.

Bo całe piękno jest we wnętrzu

Idąc dalej w stronę folkloru, wnętrze powinno być urządzone tak, by wchodząc miało się wrażenie, iż wchodzi się do starej izby. Zamiast wyściełanych krzeseł powinny stać drewniane ławy i ciężkie stoły, które to zakryją serwety, czy też bieżniki z motywami folklorystycznymi. Na stołach zamiast fikuśnych świeczników powinny palić się świeczniki w formie lamp naftowych. Ustaw po bokach skrzynie ręcznie malowane, jakiś kołowrotek, zawieś cep na ścianie i ludowe wycinanki lub bieżniki. Nadaj temu miejscu niepowtarzalny klimat. Zadbaj o to, by Twój bar także nawiązywał do wystroju sali. Aranżacja wnętrza jest w takim biznesie niezwykle istotna, bo to właśnie w niej tkwi cały urok, który ma zachwycić Twoich gości.

Co pomoże dodatkowo przyciągnąć klientów?

Oprócz atmosfery Twojego pubu niezwykle ważną sprawą staje się menu, czyli czego goście mogą się napić i co zjeść. Wiadomo, że oprócz drinków i piwa należy wprowadzić do gamy napojów, coś co będzie Cię wyróżniało i będzie utożsamiane właśnie z Twoim pubem. Wymyśl więc metodą prób i błędów jakiegoś ciekawego drinka, grzane wino o niepowtarzalnym smaku, czy też odpowiednio przyprawione piwo. Musisz mieć po prostu taki trunek, który będzie dostępny tylko u Ciebie. Podobnie jest z daniami. Jeżeli prowadzisz pub na folkową nutę, to nie serwuj w nim kebabów, czy też pizzy!. Takiego mezaliansu sam Reymont nie potrafiłby opisać. Postaw na sześć dań, które będą wiązały się z klimatem tego miejsca i pamiętaj, że muszą być one przygotowywane na bieżąco. Mrożone dania każdy może sobie odgrzać w domu i to za niższą cenę.

Popularność z pewnością przyniesie Ci możliwość tzw. „wspólnego kibicowania”. Zakup do tego celu duży telewizor i umieść go na jednej ze ścian, byście razem z Twoimi gośćmi wspólnie świętowali sukcesy polskich sportowców. W inne dni na telewizorze prezentowana może być muzyka z teledyskami, ale tylko muzyka folk. Jeżeli zaczniesz mieszać muzykę, cały klimat diabli wezmą. Dobrym sposobem jest organizacja wieczorów karaoke, gdzie możesz proponować swoim gościom wspólne śpiewanie piosenek folkowych i ludowych z nagrodami. Zabawa murowana. Od czasu do czasu pokuś się też o organizację koncertu live. Zaproś jakiś zespół, który gra taką muzykę, wprowadź bilety wstępu i bawcie się przy muzyce na żywo. Warto zaopatrzyć się w duży projektor i zawiesić go w centralnym miejscu w pubie (specjalne uchwyty do projektorów znajdziesz np. na mediamonter.pl).

Pomysłów na tego typu biznes jest naprawdę wiele. Jaki urodził się w Twojej głowie? Tego nie wiem. Wiem jednak, że klimat, wnętrze, menu i muzyka to podstawy Twojego sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *