Dlaczego w domu może być tak dużo wilgoci i jak sobie z nią poradzić?

W ciepłe letnie miesiące znalezienie sposobu na utrzymanie chłodu w domu nie jest jedynym problemem. Wysoka wilgotność w Twoim domu – ilość pary wodnej w powietrzu – może pogorszyć działanie alergenów, utrudniać zasypianie, powodować pleśń, rdzę i gnicie w materiałach budowlanych i po prostu sprawić, że dom stanie się niewygodnym miejscem.

Istnieje wiele rozwiązań problemu z wilgocią, a przynajmniej rzeczy, które możesz zrobić, aby je złagodzić. Ale dlaczego w Twoim mieszkaniu może być tak dużo wilgoci?

Dlaczego moje mieszkanie jest takie wilgotne?

Wzrost wilgotności następuje, gdy wilgoć dostaje się do mieszkania i nie może się wydostać. Wilgoć uwięziona w mieszkaniu sprawi, że powietrze będzie bardziej wilgotne, a wilgotność wzrośnie, sprawiając, że będzie gorące i lepkie. Istnieje kilka powodów, dla których Twój dom jest tak wilgotny.

Słaba wentylacja: woda w powietrzu będzie miała tendencję do pozostawania tam, jeśli nie ma nic, co mogłoby cyrkulować powietrze z powrotem na zewnątrz. Jeśli klimatyzator – nawet bez specjalnej kontroli wilgotności – nie działa prawidłowo lub jeśli w ogóle nie masz klimatyzatora, powietrze nie będzie recyrkulowane w celu usunięcia wilgoci.

Twoja aktywność: Codzienne czynności, takie jak branie prysznica, gotowanie, mycie naczyń, prowadzenie pralki i sprzątanie pomieszczeń bez okien, mogą zwiększyć wilgotność i uczynić ją bardziej wilgotną. Im więcej osób w mieszkaniu, tym wyższa wilgotność powietrza niż ciepło ciała, a nawet nieszkodliwe czynności, takie jak pocenie się czy intensywne oddychanie podczas ćwiczeń, mogą podnieść poziom wilgotności.

Wycieki: Wilgoć może dostać się do mieszkania również z zewnątrz. Nieszczelności, pęknięcia i niecałkowicie uszczelnione okna mogą wprowadzać wilgoć do wnętrza z zewnątrz. Wilgotne powietrze może przedostać się nawet do najmniejszych pęknięć w uszczelce, takich jak pęknięte rury, brakujące gonty lub luźne mocowania.

Jest też bardzo rzadkie zjawisko, ale stan znany jako „podciągająca wilgoć” może wystąpić, gdy nadmiar wilgoci z gruntu przedostaje się przez małe otwory do mieszkania, nawet na drugie lub trzecie piętro.

Co możesz zrobić w przypadku nadmiernej wilgoci?

Podczas gdy nowsze domy mogą mieć jakiś system kontroli wilgotności, istnieją proste kroki, które możesz podjąć, aby obniżyć wilgotność, jeśli nie masz luksusu centralnego powietrza. Następnym razem, gdy wilgoć w Twoim domu zacznie Cię dotykać, postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, aby zaradzić tej sytuacji.

Jeśli chcesz za jednym razem uporać się z problemami z wysoką temperaturą i wilgocią, rozważ zainstalowanie klimatyzatora okiennego lub ściennego, a wcześniej zdecyduj się na wynajem osuszacza, bo te urządzenia mogą być trochę drogie – więc wynajem z pomocą ofert takich jak https://www.skuteczne-osuszanie.pl/wynajem-osuszaczy-powietrza/ to może być dobra inwestycja. Po prostu bądź przygotowany na wzrost rachunków za prąd. Osuszacze wymagają również konserwacji, aby zapewnić ich wydajną pracę i zmniejszyć tę wilgotność, dlatego należy regularnie czyścić otwory wentylacyjne i wymieniać filtry, aby utrzymać dobry przepływ powietrza. Jeśli wynajmujesz – nie musisz się tym martwić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *