Szukasz pracy za granicą? Jak wyrobić dowód osobisty i paszport w Holandii?

Szukając pracy za granicą będziesz zobowiązany do posiada dokumentu tożsamości. Przede wszystkim wynika to z konieczności wylegitymowania się u potencjalnego pracodawcy (ale też z konieczności załatwiania ewentualnych spraw urzędowych), ale też w wyniku konieczności posiadania dokumentu uprawniającego do przekraczania granicy. Jak wyrobić taki dokument przebywając w Holandii?

Dowód osobisty – nie odbierzesz go w Holandii

Jeśli już przebywasz w Holandii i chcesz wyrobić dowód osobisty, niestety przepisy polskiego prawa nie przewidują możliwości wyrobienia go za granicą (np. w konsulacie). Wyrobienie dowodu osobistego możliwe jest tylko w kraju, w dowolnym urzędzie gminy lub urzędzie miasta. Nie ma też możliwości, aby po złożeniu wniosku o jego wyrobienie wybrany Urząd wysłał Twój dowód za granicę – niestety odebrać możesz go tylko osobiście.

Do złożenia wniosku nie będziesz potrzebował żadnych szczególnych dokumentów. Potrzebujesz jedynie odpowiedniej fotografii o rozmiarach 35 x 45 mm, która będzie przedstawiała Cię w pozycji biometrycznej (czyli na wprost). Ponadto, konieczne będzie wypisanie stosownego wniosku oraz przedstawienie dotychczasowego dowodu osobistego. Nic więcej nie będzie Ci potrzebne.

Szukasz pewnego i bezpiecznego zatrudnienia? Sprawdź ofertę Holland Contracting.

Złożenie wniosku przez ePUAP

Przebywając za granicą możesz jednak złożyć wniosek o wyrobienie dowodu osobistego online, za pośrednictwem platformy ePUAP. Jeśli zapewnisz sobie dostęp do profilu zaufanego (np. przez bankowość online), złożysz taki wniosek dosłownie w kilka chwil. Będziesz jedynie potrzebował elektronicznej wersji swojej fotografii, także w ujęciu biometrycznym.

Pamiętaj jednak, że nawet składając wniosek w taki sposób nadal będziesz musiał odebrać go osobiście w wybranej jednostce – nie ma możliwości wysłania dowodu osobistego na Twój adres (w tym adres holenderski).

Paszport – możesz uzyskać go za granicą

Paszport możesz oczywiście wyrobić w Polsce w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego (lub jego filii). Potrzebujesz wówczas potwierdzenia uiszczenia opłaty paszportowej (do 140 zł), fotografii biometrycznej (35 x 45 mm), wniosku oraz dowodu osobistego oraz dotychczasowego paszportu. W razie wątpliwości odnośnie Twoich danych, urzędnik może od Ciebie zażądać np. odpisu zupełnego aktu urodzenia lub małżeństwa (w rzadkich przypadkach).

W przeciwieństwie do dowodu osobistego, wniosek o paszport możesz również złożyć za granicą. W Holandii właściwym organem będzie Ambasada RP w Hadze. W tym przypadku musisz liczyć się jednak z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty konsularnej, która w Ambasadzie RP w Hadze, za wydanie paszportu, wynosi do 100 euro.

Pamiętaj o dokumencie tożsamości!

Pamiętaj, że wyrobienie dokumentu tożsamości jest niezbędne w przypadku wyjazdu do Holandii. Może być to albo dowód osobisty (można również przekraczać na jego podstawie granice) lub paszport. W związku z trudnością uzyskania tych dokumentów za granicą, postaraj się zadbać o nie jeszcze będąc w Polsce!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *