Dress code w różnych zawodach – kto jak powinien się ubierać do pracy?

Dress code, czyli zasady ubierania się do pracy, jest coraz popularniejszy w wielu firmach, bez względu na ich rodzaj działalności. Osoby zatrudnione muszą tych zasad przestrzegać nawet wtedy, jeśli prywatnie ubierają się zupełnie inaczej. Najczęściej dress code można spotkać w zawodach polegających na pracy biurowej i kontakcie z klientami, ale w wielu innych branżach również jest bardzo często spotykany.

W przypadku zasad ubioru w korporacjach i firmach zajmujących się różnymi formami obsługi klienta, dress code jest dosyć podobny. Należy być ubranym elegancko, klasycznie, w stonowane, delikatne kolory. Nie są wskazane żadne szaleństwa kolorystyczne czy też różne modowe nowinki. Warto pamiętać o tym, by ubranie było dobrej jakości, dzięki temu świetnie wygląda nawet po wielu praniach. Na https://fanaberia.com/ można znaleźć sporo ciekawych ubrań, wśród których każdy bez problemu powinien znaleźć coś dla siebie.

Zasady dla pań i panów

W przypadku dress code’u zasady ubierania są dosyć zbliżone zarówno u pań, jak i u panów. Niewskazane są krótkie spodenki, dresy, dżinsy, a także bluzki ze zbyt dużym dekoltem czy na ramiączkach. Może to być dosyć problemowe, gdy jest lato i za oknem żar leje się z nieba, jednak od tych zasad nie ma odstępstw. Zarówno panie, jak i panowie powinni również pamiętać, że bez względu na pogodę trzeba mieć zakryte buty. Nie można nosić klapek ani sandałów. Panie mają też zasady dotyczące fryzury, makijażu czy paznokci. W niektórych branżach nie można pozwolić sobie na żadne szaleństwa kolorystyczne z włosami, ani zbyt długie i jaskrawe paznokcie. Wszystkie elementy ubioru powinny być do siebie właściwie dopasowane. Wbrew pozorom jednak, zastosowanie się do dress code’u w firmie nie jest skomplikowane. Wystarczy już kilka sztuk różnych ubrań, by móc z nich stworzyć całkiem sporo różnych konfiguracji i za każdym razem wyglądać nieco inaczej.

Dress code poza biurem

Zasady ubierania się w pracy bywają dosyć sztywne także w innych branżach. Jest tak chociażby w służbie zdrowia, gdzie lekarze, pielęgniarki, a także cały personel i obsługa powinni mieć na sobie odpowiednie uniformy. Dopuszczalne są różne wersje kolorystyczne czy fasony, jednak zawsze musi to być ubiór, który będzie łatwy do utrzymania w czystości i będzie można go nosić przez dłuższy czas bez obaw, że straci fason czy się spierze. Zasady ubierania się obowiązują również na różnych stanowiskach związanych z obsługą klienta w hotelach, restauracjach, punktach gastronomicznych czy gabinetach kosmetycznych. Także tam najczęściej istnieją odgórnie narzucone przepisy dotyczące chociażby kolorystyki czy fasonu ubrań. Chodzi o to, by cały zespół pracowników prezentował się dosyć podobnie, jednolicie i oczywiście profesjonalnie. Osoby, które są z dress codem na bakier, musza liczyć się z tym, że w skrajnych przypadkach będzie to powód do ich zwolnienia. Warto więc już przed podpisaniem umowy o pracę dobrze zapoznać się z zasadami ubioru i jeśli absolutnie nam nie odpowiadają, należy szukać zatrudnienia gdzie indziej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *