Problemy z drewnianym parkietem – i ich rozwiązania

Drewniane podłogi są podatne na ruch. Prawidłowo zamontowane deski podłogowe ściśle przylegają do siebie w wilgotnych porach roku i mogą ujawniać luki w bardziej suchych porach. Nieprawidłowe szczeliny są na ogół wynikiem zbyt mokrej podłogi, gdy jest ona instalowana – ale mogą być również konsekwencją instalacji podłogi w miejscach o nadmiernej suchości. Firmy zajmujące się pracą na podłogach często spotykają się z takimi, które mają nienormalne szczeliny, ponieważ deski podłogowe były instalowane:

  • bezpośrednio nad kanałami grzewczymi,
  • w obszarach, które były mocno nasłonecznione,
  • oraz w domach ogrzewanych piecami na drewno, co tworzy suche wnętrze.

Luki są kwestią estetyczną i powinny zostać naprawione, gdy zakłócają ogólny wygląd podłogi, a nie gdy mierzą określoną szerokość. Naprawia się nieprawidłowe szczeliny w najbardziej wilgotnej porze roku, kiedy są najmniejsze. Jeśli naprawię szczeliny, gdy są one najszersze, może nie pozostawić wystarczającego odstępu między deskami podłogowymi i stworzyć podłogę, która będzie się zawijać po rozszerzeniu.

Ponadto nie powinno się używać wypełniacza do drewna do naprawy luk. Zamiast tego lepiej wykonać łatę, przyklejając taśmy drewniane do krawędzi desek podłogowych. Staraj się nakładać klej tylko na jedną stronę taśmy, aby nie sklejać ze sobą żadnych desek.

Gdy spód deski jest bardziej mokry niż góra, krawędzie się zwężają. Szerokie podłogi z desek są bardziej podatne, ale zdarza się również, że jest inaczej.

Najczęściej takie defekty zdarzają się, gdy podłoga jest instalowana na mokrej piwnicy lub przestrzeni. Opóźniacz pary zainstalowany między podłożem a deskami podłogowymi może pomóc w tym stanie, spowalniając migrację wilgoci, ale nie należy na nim polegać jako trwałego rozwiązania problemów z wilgocią.

Niektóre w ten sposób potraktowane podłogi leżą płasko po usunięciu problemów z wilgocią. Inne podłogi mogą zostać trwale zdeformowane. Podłoga, która nie leży płasko, musi zostać przeszlifowana, ale tylko wtedy, gdy wilgotność górnej i dolnej części desek wynosi 1%. Najlepiej przejechać miernikiem wilgoci przez podłoże, aby sprawdzić dno desek. Jeśli zbyt szybko wyszlifujesz krawędzie podłogi, możesz mieć podniszczone deski, gdy są całkowicie suche i wtedy nawet genialny Finishparkiet Ci nie pomoże.

Gdy deski podłogowe nie są zaaklimatyzowane lub są narażone na dużo wilgoci, mogą się zmiażdżyć i podnieść.

Gdy podłoga drewniana staje się zbyt wilgotna, może rozwinąć się do punktu, w którym unosi się z podłoża, przesuwa ramy drzwi i wyskakuje ze ściany. Podłoga może się wygiąć z powodu wilgotnej piwnicy, powodzi lub dlatego, że podłoga została zainstalowana, gdy była zbyt sucha. W każdym razie przyczyną wyboczenia jest zawsze wilgoć, a niewłaściwe mocowanie może pogorszyć stan. Gwoździe mogą mieć niewłaściwy rozmiar lub być zbyt daleko od siebie oddalone. W przypadku klejenia przy użyciu niewłaściwej wielkości kielni może dojść do słabego połączenia między deskami podłogowymi a podłożem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *