Drzemka w miejscu pracy – to może być opłacalne!

Znaczenie snówDecyzja o pozwoleniu pracownikom na drzemkę w pracy może być dylematem dla niektórych pracodawców, ale drzemki w miejscu pracy mogą być bardziej korzystne niż myślisz! Chociaż może się to wydawać dziwne, udowodniono, że krótkie, 20-30-minutowe drzemki w pracy tak zwane power nap poprawiają wydajność, nastrój i czujność pracowników. Znajomość faktów może pomóc w podjęciu świadomej decyzji, czy Twoja organizacja powinna oferować zakwaterowanie umożliwiające pracownikom drzemkę w miejscu pracy.

Drzemki w miejscu pracy zyskują na popularności

Pokoje na drzemki i kapsułki na drzemki stają się coraz bardziej powszechne w miejscu pracy i nie bez powodu. Niewystarczająca ilość snu jest problemem zdrowia publicznego w Polsce i na całym świecie, ponieważ ponad jedna trzecia dorosłych nie śpi wystarczająco. Co więcej, zachęcanie pracowników do częstszego spania w domu może nie być skuteczne, ponieważ zgiełk życia codziennego, zajęcia rodzinne i zajęcia pozalekcyjne często mają pierwszeństwo przed snem.

Korzyści z drzemki w miejscu pracy

Umożliwienie pracownikom drzemki w pracy to zachęta, która może mieć duże znaczenie dla Twojej organizacji. Oto kilka zalet, które mogą odczuć pracownicy:

• Zwiększony poziom energii i lepsze morale
• Zwiększona wytrzymałość i odporność, pomagając im uniknąć wypalenia
• Większa koncentracja, umożliwiająca im mniej błędów związanych ze zmęczeniem

Liczne badania pokazują, że drzemka w pracy może zmaksymalizować produktywność i zmniejszyć zmęczenie pracowników zmianowych. Oferowanie drzemek w miejscu pracy może być nawet decydującym czynnikiem w rekrutacji, ponieważ drzemka na miejscu jest pożądaną korzyścią, którą coraz bardziej doceniają profesjonaliści. Potencjalne wady do rozważenia Oferowanie drzemek w miejscu pracy ma kilka wad, o ile w ogóle występują – pod warunkiem, że pracownicy przestrzegają zasad i przepisów dotyczących drzemki na miejscu. Jednak zawsze istnieje ryzyko, że pracownicy skorzystają z okazji drzemki w pracy, wydłużając drzemki energetyczne na dłuższe i ogólnie przepracowując mniej godzin. W związku z tym ważne jest, aby stworzyć jasne wytyczne (i rutynowo je egzekwować), jeśli jest to korzyść, którą Twoja organizacja zdecyduje się przyjąć.

Czy Twoja firma powinna oferować pokoje na drzemkę?

Tworzenie pomieszczeń do drzemek w miejscu pracy może zapewnić pracownikom doskonałą przestrzeń do krótkich drzemek w pracy, ponieważ spanie przy biurku lub w samochodzie nie jest wygodne. Zintegrowanie miejsc na drzemki z pokojami odnowy biologicznej dla pracowników – które mogą również obejmować fotele do masażu, prywatne przestrzenie dla matek karmiących lub terapię światłem naturalnym w celu złagodzenia sezonowej depresji – to korzyść dla pracowników, która może pomóc przyciągnąć i zatrzymać największe talenty. To, czy zaoferować pokoje drzemki i zadbać o to, aby drzemki na miejscu były dopuszczalne, zależy wyłącznie od pracodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *