Firma transportowa jak zacząć

firma-transportowa-jak-zaczac

Wraz ze wzrostem znaczenia handlu w gospodarce rozwija się rynek dla usług logistycznych. Stwarza to możliwość wejścia dla wielu przedsiębiorców na nadal chłonny rynek. Usługi transportowe należą do działalności regulowanych. Innymi słowy należy spełniać określone warunki jeśli chcemy otworzyć działalność w tej branży.

Warunki jakie musimy spełnić zanim zrobimy dalsze kroki

Mając w planach otworzenie firmy transportowej musimy przede wszystkim wiedzieć o takich wymaganiach jak:

  • brak skazania za umyślne przestępstwo skarbowe, komunikacji, mienia, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, ochronie środowiska;
  • nie można być objętym zakazem prowadzenia działalności w zakresie transportu drogowego;
  • posiadanie stałej i rzeczywistej siedziby dla firmy;
  • posiadanie certyfikatu kompetencji zawodowych, a niekiedy też certyfikat;
  • uzyskanie zezwolenia na wykonywanie zawodu;
  • otrzymanie licencji wspólnotowej;
  • posiadanie płynnej zdolności finansowej.

Wybór odpowiedniej siedziby dla firmy

Nie bez znaczenia jest także wybór odpowiedniej siedziby dla firmy oraz dla parku transportowego. Dobrym rozwiązaniem, ale nie zawsze jest umieszczenie obu pod tym samym adresem. Ale tylko pod warunkiem uzyskania dogodnej lokalizacji dla wjazdu czy wyjazdu z miasta. Przy braku możliwości adaptacji pomieszczeń zawsze można poszukać biura do wynajęcia.

Drugą kwestią jest odpowiednia lokalizacja pod względem uzyskania klienta. Całkiem inaczej wyglądać będzie sytuacja w Katowicach i na Śląsku, a inaczej na Podkarpaciu czy Roztoczu. Również ma to wpływ na to jaki klient będzie korzystał z naszych usług i pod niego musimy zbudować swoją ofertę transportową.

Sprawdź też ofertę biur do wynajęcia na http://cityspace.pl.

Wybór formy prowadzenia działalności

Działalność gospodarcza świadcząca usługi transportowe może być prowadzona w praktycznie wszystkich formach oprócz spółki partnerskiej. Dużo przedsiębiorców zaczyna stawiać pierwsze kroki jak jednoosobowa działalność gospodarcza, której założenie jest szybkie i proste.

Jaki wybrać sposób opodatkowania

Kolejną decyzją przy zakładaniu przedsiębiorstwa jest wybór jednej z dostępnych form opodatkowania z wyłączeniem karty podatkowej. Teraz wybranie najkorzystniejszej opcji zależy od wielu czynników.

Jeśli nie przewidujemy większych dochodów rocznie jak do 85 tys. zł to opłaca się nam rozliczenie na zasadach ogólnych w wysokości 18% od dochodu. Po przekroczeniu kwoty dochodu podatek wynosi już 32%. Ten sposób opodatkowania daje możliwość skorzystania z przysługujących ulg zawartych w ustawach.

W przypadku gdy zależy nam na stałym oprocentowaniu możemy skorzystać z podatku liniowego, który wynosi 19%, jednak nie mamy możliwości korzystania z ulg.

Najmniejszy podatek płaci się przy rozliczeniu za pomocą ryczałtu 5,5%, który odlicza się jednak od całego przychodu. Jeśli jego koszty uzyskania nie pomniejszają dochodu o znaczny procent to jest to dobre rozwiązanie.

Do uzgodnienia zostają jeszcze takie kwestie jak ZUS oraz VAT. Z czego ten ostatni warto rozważyć, gdy nasi kontrahenci są Vat-owcami. Natomiast do ZUS-u muszą w ciągu 7 dni wpłynąć odpowiednie druki dotyczące deklaracji ubezpieczenia.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *