Firmowe konto bankowe – sprawdź aktualne możliwości

BusinessBankingCardsPen

Każda działająca legalnie firma, powinna posiadać własne konto bankowe. Jest to o tyle dobre, że przecież większość transakcji w dzisiejszym świecie odbywa się za pomocą internetu, a elektroniczne pieniądze są bezpieczniejsze, niż tzw. „żywa gotówka”. Jeśli przedsiębiorca musi wpłacać określoną ilość gotówki za zakupiony towar, nie będzie przecież woził jej w aucie. Znacznie lepiej jest zrobić przelew przez internet.

Jakie konto firmowe?

Warto wiedzieć, co determinuje naszą decyzję o wyborze banku, gdzie zamierzamy trzymać firmowe pieniądze. Są to warunki bardzo zbliżone do tych, które obsługują konta prywatne. A więc, na pewno będziemy chcieli wiedzieć ile kosztuje prowadzenie samego rachunku, oraz ile zapłacimy za przelewy zewnętrzne. Oczywiście dla opłat stałych, możemy zdefiniować stały przelew i wtedy nie powinno być żadnej opłaty.

Natomiast opłaty zewnętrzne mogą być wykonywane tylko po przesłaniu przez bank finansowego sms-a, a często za taki sms jest potrącana odpowiednia kwota. Ważne są również wypłaty gotówki zarówno w bankomatach, jak i w oddziale, a także wpłaty we wpłatomatach i oddziałach banku. Może to się wydać dziwne, ale zarówno za wypłaty, jak i wpłaty mogą być pobierane niewielkie pieniądze.Chcielibyśmy mieć również łatwą dostępność środków, oraz innych produktów bankowych. Np., jeśli musimy wypłacić dużą gotówkę, powinna ona być dostępna w krótkim czasie, a nie np. po tygodniu. Wtedy może być już za późno np. na zakup preferencyjnego towaru do firmy i tym samym będziemy stratni z powodu ociągania się naszego banku. Ważną sprawą jest także jasność tabeli opłat i prowizji, oraz dostępność opinii klientów. Czasem czytając takie opinie możemy szybko wyrobić sobie zdanie o danym banku i tym samym zaoszczędzić „kilka groszy”. Np. w jednym banku za opłaty do ZUS, czy Urzędu Skarbowego trzeba płacić, a w innym nie. Wiadomo, co wybierzemy. Warto zapoznać się z tymi wszystkimi zasadami i dokładnie sprawdzić ofertę banków, zanim wybierzemy coś dla naszej firmy.

Konto firmowe, a prywatne

Jedno konto, drugiemu nie równe. Niby zajmują się tym samym, a nawet jak są umieszczone w jednym banku, mogą mieć inne zasady. Konta firmowe powinna cechować przede wszystkim duża mobilność. Jeśli jej nie ma, przedsiębiorca jest tym samym skazany na wykonywanie przelewów „stacjonarnie” – czyli w biurze. A już najbardziej niedopuszczalną rzeczą jest „nakaz”, aby przedsiębiorca wystawał w kolejkach we własnym banku. Jeśli tak jest, dany biznesmen szybko opuści taki bank, na rzecz innego – bardziej mobilnego. Sprawa podobnie ma się z kredytami, na koncie firmowym dużo łatwiej jest je zaciągnąć. Choć osobie prywatnej dzięki wielu zaufanym portalom pożyczkowym też nie przysparza to wielu problemów.

Dzisiejsza technologia udostępnia odpowiednie narzędzia do mobilnej obsługi własnego konta. I nie jest to niczym niezwykłym. Każdy przedsiębiorca powinien mieć możliwość skorzystania z takiej opcji wpłat i wypłat, czy nawet samych przelewów, ponieważ nie ma on przeważnie czasu, na zabawę w osobiste odwiedziny bankowców.Na urządzenia mobilne (np. telefon) są dostępne specjalne aplikacje, które wykonują to, co potrzeba. Jednocześnie są także bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *