Fotowoltaika, czyli zasilanie domów i firm energią słoneczną

Panele słoneczne zapewniają energię wolną od zanieczyszczeń, która zapewnia daleko idące korzyści dla ludzi, środowiska, gospodarki i sieci elektrycznej.

Fotowoltaika, czyli zasilanie domów i firm energią słoneczną na dachu może:

  • pomóc społecznościom uniknąć emisji gazów cieplarnianych,

  • zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza szkodliwe dla zdrowia publicznego,

  • niknąć kosztów coraz droższych paliw kopalnych.

W naszym artykule stwierdziliśmy, że jest co najmniej kilka kluczowych korzyści płynących z energii słonecznej na dachu, z których wszystkie mają rzeczywistą wartość, którą mogą mierzyć organy regulacyjne, decydenci i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, w miarę jak podejmowana jest rozmowa na temat przyszłości rozproszonych rozwiązań energetycznych, takich jak dach i społeczności solarne.

1. Ograniczone odpady

Systemy energii słonecznej wytwarzają na miejscu czystą, odnawialną energię elektryczną, zmniejszając ilość zakładów energetycznych, które muszą wytwarzać lub kupować z elektrowni opalanych paliwami kopalnymi. Ponadto rozproszone systemy słoneczne zmniejszają ilość energii traconej podczas wytwarzania, przesyłu na duże odległości i dystrybucji.

2. Niższy koszt

Poprzez zmniejszenie ogólnego zapotrzebowania na energię elektryczną w godzinach dziennych, które stanowią okres szczytowy dla większości mediów, produkcja energii słonecznej pomaga klientom i przedsiębiorstwom uniknąć inwestycji w nowe elektrownie.

3. Mniejsze ryzyko

Ponieważ cena energii słonecznej jest z czasem stabilna, podczas gdy cena paliw kopalnych może się gwałtownie wahać, włączenie większej ilości energii słonecznej do sieci zmniejsza narażenie konsumentów na niestabilne ceny energii elektrycznej. Ponadto, poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię z sieci, domowe i biznesowe systemy słoneczne obniżają ogólną cenę energii elektrycznej, oszczędzając pieniądze dla wszystkich klientów.

4. Silniejsza siatka

Energia rozproszona decentralizuje sieć, potencjalnie chroniąc ludzi w jednym regionie przed innymi obszarami, w których występują problemy, takie jak przerwy w dostawie prądu. Nowe technologie, w tym inteligentne liczniki i małe systemy przechowywania akumulatorów, zwiększą tę wartość.

5. Czysta elektryczność

Zwiększenie wydajności energii słonecznej pomaga przedsiębiorstwom użyteczności publicznej uniknąć kosztów spełnienia wymagań w zakresie energii odnawialnej lub instalowania nowych technologii w celu oczyszczania elektrowni opalanych paliwami kopalnymi. Pomaga także uniknąć kosztów uprawnień do emisji, w których zanieczyszczenie jest ograniczone.

6. Zmniejszone gazy cieplarniane

Sektor energii elektrycznej jest największym źródłem emisji globalnego ocieplenia – odpowiada za 30 procent wszystkich zanieczyszczeń gazów cieplarnianych w Polsce. Generowanie energii ze słońca zapewnia odnawialne źródło energii, które wytwarza niewielką lub żadną emisję gazów cieplarnianych. Sama rozproszona energia słoneczna – tylko panele słoneczne w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach – zapobiegać może wielu milionom ton emisji dwutlenku węgla.

Więcej o fotowoltaice dowiesz się tutaj: https://olsztynskieokna.eu/fotowoltaika-olsztyn.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *