Huśtawki – korzyści dla dzieci, frajda dla dorosłych!

Niezależnie od tego, czy na placu zabaw, w parku, czy w bezpiecznym miejscu na podwórku, miarowy pisk huśtawki przypominający metronom jest pewnym dźwiękiem zadowolenia z dzieciństwa. Huśtawki mogą być relaksujące i ekscytujące dla dzieci, tworząc inspirujące uczucie latania lub ekscytujące uczucie upadku, w zależności od tego, jak mocno się odbiją.

Ale huśtanie się na huśtawce to coś więcej niż zabawa. Ta przyjemna aktywność, którą zapewniają huśtawki dla dziecka ma również wiele korzyści zdrowotnych i rozwojowych.

Huśtawki dziecięce a fizyczne zalety kołysania

Huśtawka to rodzaj aktywności, która pomaga dzieciom rozwinąć zdolności motoryczne. Wchodzenie i siadanie na huśtawki, popychanie innych huśtawek, odbijanie nóg w celu uzyskania odbicia i skakanie z huśtawek – wszystko to pomaga w poruszaniu się, utrzymaniu równowagi i umiejętnościach koordynacyjnych.

Huśtawki do domu czy na podwórku delikatnie rozwijają również siłę mięśni i zdolności motoryczne. Równoważenie na siedzisku huśtawkowym może wzmocnić rdzeń. Trzymanie się linki lub łańcucha huśtawki wzmacnia siłę chwytu i koordynację palców – niezbędny kamień milowy dla dzieci uczących się pisać.

Korzyści poznawcze z huśtania

W przypadku bardzo małych lub upośledzonych rozwojowo dzieci kołysanie szczególnie pomaga w integracji sensorycznej, dlatego domowe huśtawki dla dzieci są wtedy niemal niezbędne. Integracja sensoryczna obejmuje:

  • świadomość przestrzenną

  • równowagę ucha wewnętrznego

Pobudzanie zmysłów poprzez kołysanie daje mózgowi dziecka praktykę w organizowaniu i interpretowaniu informacji przestrzennych, zapewniając podstawę do złożonej nauki i zachowania w późniejszym czasie.

W rzeczywistości ruch kołysania stymuluje część mózgu, która pomaga skupić się, korę mózgową. Badania wykazały, że uczniowie są bardziej skoncentrowani i gotowi do nauki po przerwie. A bujanie się na huśtawkach opon stymuluje dodatkowe obszary mózgu, które są ważnymi ścieżkami dla umiejętności takich jak świadomość przestrzenna, równowaga, kontrola mięśni i rytm.

Huśtawki dostępne na rynku

Dzisiejszy rynek oferuje szeroką gamę opcji huśtawek do wyboru. Oprócz tradycyjnej huśtawki, także huśtawki w sklepie Ola4Kids dla dzieci i niemowląt.

Dla bardziej wymagających dzieci znaleźć można huśtawki linowe z kulkami lub tarczami – idealne akcesoria pozwalają na udoskonalania swojego krzyku Tarzana. Można też znaleźć kilka innych stylów huśtawek typu opona dla dzieci, które lubią się kręcić i huśtać na domowym podwórku.

Nie ma powodu, dla którego mama i tata również nie powinni się rozluźniać korzystając z kojącego ruchu kołysania! Dlatego dzisiejsze sklepy oferują również dwie odmiany huśtawek dla dorosłych, dzięki którym dorośli mogą świetnie się bawić, to znaczy wspaniale huśtać razem z dzieciakami.

Odwiedź lokalny salon z huśtawkami lub sprawdź ofertę online już dziś, aby dodać huśtawkę do swojego podwórka. Twoje dzieci będą Ci za to niewyobrażalnie wdzięczne, a i sam po pracy z chęcią skorzystasz z tej jakże kojącej rozrywki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *