Ile zarabia asystentka stomatologiczna?

A portrait of a dental assistant smiling at the camera with the dentist working in the background

Dentyści plasują się obecnie w czołówce najlepiej opłacanych lekarzy. Obsługa nawet kilkunastu pacjentów dziennie wymaga dodatkowej pary rąk do pracy. Jest to bardzo dobry czas dla asystentek stomatologicznych, które mogą liczyć na stałe zatrudnienie. Warto poznać dokładny zakres ich obowiązków zawodowych oraz przyjrzeć się miesięcznym zarobkom, zwłaszcza na tle zatrudniających je lekarzy specjalistów.

Czym zajmuje się asystentka stomatologiczna? Jakie cechy powinna spełniać?

Jak sama nazwa zawodu wskazuje, głównym zadaniem asystentki jest wspieranie pracy stomatologa. Do jej podstawowych obowiązków należą: utrzymywanie stanowiska pracy lekarza w czystości, przygotowywanie materiałów i narzędzi do wykonywania zabiegów oraz niekiedy asystowanie w trakcie leczenia dentystycznego. Poza tym zajmuje się prowadzeniem komputerowej dokumentacji, umawianiem wizyt i kontrolowaniem grafiku, aby żadne terminy nie pokrywały się ze sobą.

Bardzo ważne jest to, aby asystentka budziła sympatię i zaufanie pacjentów, zwłaszcza tych najmłodszych, którzy panicznie boją się wizyt u dentysty. W związku z tym wymagana jest dobra komunikatywność, życzliwość, odpowiednia prezencja i wysoka kultura osobista. Musi być też zorganizowana, z uwagi na zajmowanie się kalendarzem spotkań i sprawami formalnymi. Oprócz posiadania tych cech, istotne jest również wykształcenie. Nie musi być to osoba po kierunku medycznym, lecz powinna być wcześniej przyuczona do wykonywania tej profesji, np. poprzez odbycie profesjonalnego szkolenia na asystentkę stomatologiczną w szkole policealnej lub studium. Dzięki temu znacząco zwiększa swe szanse na otrzymanie pracy. Mile widziana jest biegła znajomość programów komputerowych, a także doświadczenie zawodowe, chociażby jako recepcjonistka.

Na jakie zarobki mogą liczyć asystentki stomatologiczne?

Wysokość średniego miesięcznego wynagrodzenia plasuje się wokół 2000 złotych. Oczywiście występują dysproporcje w zarobkach, zależne od wielkości miasta, w którym pracuje asystentka, jej doświadczenia oraz ilości i skali trudności zabiegów wykonywanych w jej miejscu pracy. Pomoc stomatologiczna zatrudniona w Warszawie, posiadająca dwuletni staż zawodowy, otrzyma znacznie wyższą pensję od koleżanki po fachu, dopiero rozpoczynającej pracę na tym samym stanowisku, na dodatek w mniejszej miejscowości.

Nie ma co ukrywać, że zarobki dentystów a ich pomocy pracowniczych zdecydowanie różnią się od siebie. Doświadczeni stomatolodzy, którzy prowadzą własne przychodnie, mogą inkasować nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Wynagrodzenie asystentek jest zatem nawet pięciokrotnie niższe. Część dentystów docenia bardziej starania swych podopiecznych, dlatego oferują np. określony procent od wykonanego zabiegu lub darmową opiekę medyczną dla siebie i bliskich.

Na szczęście liczba pacjentów w prywatnych gabinetach stomatologicznych regularnie wzrasta, w związku z czym zwiększa się nakład obowiązków, a co za tym idzie, zarobki idą stopniowo do góry. Wiele wskazuje na to, że już wkrótce asystentki dentystyczne będą mogły pochwalić się lepszą płacą.

Pomocy w opracowaniu artykułu udzieliła nam Przychodnia Stomatologiczna Oftaldent – dziękujemy

1 komentarz

  1. Gierymski pisze:

    Praca asystentki stomatologicznej jest moim zdaniem niedoceniana u nas. A to przecież ona dba aby zabieg odbywał się w przyjemnej atmosferze oraz w profesjonalnym porządku. Niedawno leczył mnie stomatolog kraków, w którym pracują fantastyczne asystentki stomatologiczne. Zawsze uśmiech na twarzy i profesjonalne podejście do pacjenta. Aż chce się wracać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *