Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Sporządzić umowę u notariusza!

document-428338_960_720 (2)

Najem mieszkania jest jedną z najlepszych form zarobku dla właścicieli nieruchomości. Niestety, prócz wysokich zysków najem niesie ze sobą wysokie ryzyko. Nieuczciwy lokator może zaprzestać płacenia czynszu i odmówić wyprowadzenia się bądź zdewastować lokal. Jak zabezpieczyć się na wypadek takich sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem jest spisanie umowy najmu u notariusza.

Kiedy do notariusza?

Do notariusza warto zgłosić się, gdy zamierza się podpisać umowę najmu okazjonalnego. Jest to forma umowy, która najlepiej chroni interesy właściciela mieszkania przy jednoczesnej ochronie praw najemcy. Można stosować ją w przypadku zaspokajania potrzeb mieszkaniowych najemcy na okres nie dłuższy niż 10 lat. Najem okazjonalny ułatwia ewentualną eksmisję w przypadku niepłacenia czynszu bądź zdewastowania mieszkania przez najemcę.

Wynajmujący może samodzielnie sporządzić umowę najmu okazjonalnego, jednak nie będzie mieć wtedy pewności, że jest ona w pełni poprawna. Ponadto wynajmujący nie będzie mógł sprawdzić, czy dokument tożsamości, którym posługuje się najemca, jest niepodrobiony. Kancelaria notarialna manatomiast dostęp do bazy zastrzeżonych dokumentów, w której zamieszczane są informacje np. o skradzionych dowodach osobistych i paszportach.

Podczas sporządzania umowy najmu mieszkania u notariusza muszą być obecne obie strony. Zwykle koszt usługi notariusza wynosi od 200 do 300 złotych i  obejmuje nie tylko spisanie samej umowy, ale i przygotowanie spisu sprzętów i mebli znajdujących się w mieszkaniu. Sprzęty opisuje się poprzez podanie ich marki oraz modelu, jak również poprzez określenia ich stopnia zużycia. Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania zawiera także informację o liczbie przekazanych kompletów kluczy.

Zgłoszenie najmu do urzędu skarbowego

Aby bezpiecznie wynająć mieszkanie, warto nie tylko sporządzić umowę u notariusza, ale i zgłosić najem do urzędu skarbowego. Powoduje to obowiązek płacenia podatku na zasadach ogólnych lub ryczałtem, jednak w przypadku ewentualnego sporu z najemcą, znacząco podnosi pozycję wynajmującego. Podatek na zasadach ogólnych jest równy 18%. Co ważne, wysokość podatku dla urzędu skarbowego obliczanego na zasadach ogólnych jest niższa niż się wydaje, gdyż od zysku z czynszu można odliczyć amortyzację mieszkania bądź koszty ewentualnych remontów lub zakupu polisy ubezpieczeniowej. W przypadku rozliczania się z fiskusem za pomocą ryczałtu, wysokość podatku jest równa 8,5% wysokości czynszu, przy czym niemożliwe jest dokonywanie odliczeń za remonty lub amortyzacji.

Polecamy:
Czym jest kwota wolna od podatku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *