Czym jest kwota wolna od podatku?

Wiele osób słyszało pojęcie kwoty wolnej od podatku i informacje o tym, że ma być podnoszona. Jednak nie wszyscy wiedzą czym tak naprawdę taka kwota jest. Warto zapoznać się z tym terminem, bo może on mieć dla Ciebie duże znaczenie lub nawet zwolnić Cię z obowiązku płacenia podatku dochodowego. Sprawdź, co należy wiedzieć o kwocie wolnej od podatku i na czym ona polega.

  • W prostych słowach kwota wolna od podatku to suma rocznych dochodów, które nie podlegają opodatkowaniu.
  • Kwota wolna od podatku zmienia się i obecnie jest wyższa niż jeszcze kilka lat temu.
  • Przekroczenie kwoty wolnej od podatku skutkuje naliczeniem daniny dochodowej.

Kwota wolna od podatku to roczna suma Twoich dochodów, które nie podlegają opodatkowaniu. Warto zwrócić uwagę, że wysokość tej kwoty jest zmienna. W roku 2020 wynosi ona 8000 brutto, co jest wzrostem w porównaniu do lat poprzednich. Innymi słowy, jeżeli Twoje dochody w 2020 roku nie przekroczą 8000 złotych, to nie będziesz musiał płacić od nich podatku dochodowego, a ewentualne zaliczki na taki podatek zostaną Ci zwrócone.

Warto pamiętać, że nieprzekroczenie kwoty 8000 brutto rocznie nie sprawia, że nie musisz się rozliczać. Pity muszą być składane online, lub w formie tradycyjnej. Jeżeli przekroczyłeś kwotę wolną od podatku i pozostałeś w pierwszym progu podatkowym, to Urząd Skarbowy zwróci Ci naliczony podatek. Będzie to kwota, która może wynosić nawet 1440 złotych. Jeżeli podczas odbierania wypłaty, zaliczka na podatek dochodowy była już przekazana do Urzędu Skarbowego, a Twoje zarobki są niższe niż 8000, to całość zaliczki na podatek dochodowy zostanie Ci zwrócona, czyli nastąpi zwrot podatku.

kwota wolna od podatku

Hands using laptop with blank screen

Większość pracujących osób oczywiście przekroczy kwotę 8000 brutto i będzie wtedy zmuszona do zapłacenia podatku dochodowego. Wzór na wyliczenie kwoty podatku jest uzależniony od Twojego rocznego dochodu. Jeżeli w roku podatkowym zarobiłeś mniej niż 85,528 złotych brutto, to znajdujesz się w pierwszym progu podatkowym. W takiej sytuacji należy zapłacić 17% podatku dochodowego. Jeżeli przekroczysz tę kwotę, to od nadwyżki należy opłacić 32% podatek. Pamiętaj jednak, że wyższa stawka dotyczy tylko wartości zarobionych powyżej 85,528 złotych!

Jeżeli w danym roku nie uzyskałeś żadnych dochodów, to jesteś zwolniony z wypełniania PIT-u, niezależnie czy będzie to pit 2020, czy też rozliczenie za nadchodzące lata. Zasada jest prosta – nie zarabiasz, więc nie musisz rozliczać się z tego. Warto też zwrócić uwagę, że niektóre dochody wyłączone są z opodatkowania i zaliczają się do nich alimenty czy zasiłki wypłacane przez ośrodki pomocy społecznej.

Zwrot podatku przysługuje zazwyczaj w kilku przypadkach. Jednym z nich jest już opisana wyżej sytuacja nieprzekroczenia kwoty wolnej od podatku. Innym wypadkiem jest złe naliczenie zaliczki na podatek. Czasem zdarz się, że jest ona liczona w wysokości obowiązującej dla drugiego progu, pomimo tego, że, kwota nie została jeszcze przekroczona. Podatek też może być zwrócony w sytuacji, gdy wykorzystanie zostaną inne ulgi podatkowe, które wpływają na wysokość podatku. Jedną z popularnych ulg podatkowych jest ulga na dziecko czy ulga rehabilitacyjna.

Jednym z nowych rozwiązań jest tzw. 0 pit dla osób poniżej 26 roku życia. Innymi słowy, osoby młode, dopiero wchodzące na rynek pracy, są zwolnione z płacenia podatku dochodowego – sprawia to, że wielu pracodawców decyduje się na zatrudnianie studentów i uczniów, co może w pewnych sytuacjach całkowicie wyzerować ich składki, co jest korzystne zarówno dla pracodawcy jak i pracownika.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *