Jak dbać o ubiór do pracy?

Jak dbać o ubiór do pracy?

Wielu pracodawców wręcza swoim pracownikom obowiązkowe uniformy. Czy to ze względów bezpieczeństwa, czy dla większej integralności i unifikacji firmy. Niezależnie od powodów, każdy pracownik powinien dbać o uniform w należyty sposób.

Schludność i czystość

Biorąc pod uwagę, iż najczęściej uniform przekazywany jest do dyspozycji pracownika nieodpłatnie, powinien on już przez sam ten wzgląd dbać o niego. Co więcej, powierzone przez pracodawcę mienie podlega zwrotowi wraz z ustaniem obowiązku pracy. Oznacza to, że pracownik będzie rozliczany z oddania stroju i tego, w jakim stanie jest uniform. Ważne, by pielęgnację zacząć od pierwszych dni pracy. Cotygodniowe pranie i odświeżanie powinno wystarczyć w późniejszym okresie do utrzymania dobrego stanu stroju.

Im cięższa praca, tym czystszy uniform

Przyjęło się, że kucharze ubierają się w białe fartuchy. Istnieje teoria, iż standard ten przyjęto w czasach średniowiecznych. Biały strój łatwo się brudził, a po plamach można było poznać, co dana osoba robiła. W ten sposób wykorzeniano alkoholizm wśród nadwornej kuchni. Obecnie, mimo iż pijaństwo w pracy można wykrywać w inny sposób, nadal wielu pracodawców zwraca szczególną uwagę na czystość ubrania roboczego. Dotyczy to zwłaszcza zawodów, w których pracownicy mają bezpośrednią styczność z klientem.

Czystość do zwrotu

Biorąc pod uwagę, iż większość uniformów pracowniczych podlega zwrotowi, każdy pracownik powinien pamiętać o odpowiednim dbaniu o strój. Szczególnej trosce powinny podlegać wszelkie uszkodzenia, utraty guzików, rozprucia, zniszczenia zamków lub przetarcia. Co więcej, pracownik powinien czyścić ubiór w takich warunkach, aby nie uległ od odbarwieniu bądź zniszczeniu w związku z np. praniem w zbyt gorącej wodzie. Nie przestrzegając tych zasad będziemy mogli spotkać się nie tylko ze słowną reprymendą, ale również możemy zostać zobligowani do zapłacenia strat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *