Jak przygotować się na rozmowę o pracę kosmetyczki?

business-woman-smiling-5

Rozmowa o pracę jest zawsze wydarzeniem stresującym i bardzo wymagającym. Niestety, ale istnieją zawody, gdzie nie wystarczy przedstawienie CV, listu motywacyjnego i rozmowa rekrutacyjna. W branży kosmetycznej, a konkretnie w przypadku kosmetyczek i wizażystek potrzebne są konkretne umiejętności, z których będzie mógł skorzystać pracodawca – ma to olbrzymie znaczenie w procesie rekrutacji i ewentualnego uzyskania zatrudnienia w branży.

Czym wyróżnia się rekrutacja w salonach kosmetycznych?

Obecnie, przy mnogości kursów doskonalących, szkół policealnych, zawodowych oraz szerokiej dostępności wiedzy nie jest łatwo dostać pracę kosmetyczki. Osób z kursami kosmetyczek jest cała masa, podobnie się to ma do firm zajmujących się realizacją usług z zakresu wizażu, manicure i pedicure. Niezwykle często są to albo jednoosobowe działalności gospodarcze albo sieciówki, w których możesz zrobić sobie np. makijaż albo paznokcie odwiedzając centrum handlowe. Konkurencja jest olbrzymia i nie wystarczy wyłącznie dyplom szkoły lub ukończenia standardowego kursu, aby mieć gwarancję uzyskania pracy.

Często oprócz rozmowy kwalifikacyjnej liczyć się trzeba także ze sprawdzianami praktycznymi, które są kolejnymi etapami rekrutacji

Czy więc z dyplomem uczelni jest łatwiej?

Niekoniecznie – chyba, że oprócz kosmetyczki jest się także kosmetologiem lub dietetykiem – wtedy możliwości są nieco lepsze, ale to i tak nie gwarantuje zatrudnienia. Pracodawcy szukają osób, które potrafią robić dobrze pewne zabiegi, wykonują je szybko oraz w sposób staranny.

Co przygotować na rozmowę?

Aplikując na konkretne stanowisko trzeba przede wszystkim zaprezentować swoją wiedzę z zakresu wybranej dziedziny oraz znajomość aktualnych nowinek i trendów. To jednakowoż nie wystarczy, gdyż potrzebne jest także wykazanie się stosowną dokumentacją:
• Certyfikatami ze szkoleń i kursów,
• Świadectwami warsztatów,
• Portfolio z przykładowymi realizacjami,
• Referencjami od poprzednich pracodawców,
• Akredytacjami do wykonywania niektórych procedur,
• Aktualnymi badaniami lekarskimi i sanitarno-epidemiologicznymi,
• Certyfikatem językowym (opcjonalnie).

Przychodząc na rozmowę kwalifikacyjną warto znać także najpopularniejsze środki kosmetyczne stosowane w gabinetach np. kosmetyki ekologiczne oraz umieć z nich skorzystać w kontekście określonych zabiegów. Przychodząc na rozmowę należy się nastawić na ewentualny sprawdzian praktyczny, w trakcie którego zaprezentuje się ogólny styl pracy, higienę i organizację pracy, kontakt z klientem oraz technikę i staranność wykonywania poszczególnych zabiegów kosmetycznych.

Ogólne porady na rozmowę kwalifikacyjną

Oczywiście trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach tyczących się rozmów kwalifikacyjnych. Odpowiednio ubiór, fryzura – wskazująca na pewność siebie, otwarta postawa, punktualność oraz aktywne słuchanie rekrutera powinny być praktyką, którą należy przestrzegać. Stres należy najlepiej zostawić za drzwiami – szczególnie, gdy jest się osobą bardziej emocjonalną i niepewną w towarzystwie obcych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *