Prowadzenie własnej firmy staje się coraz łatwiejsze. W marcu 2018 roku mają wejść w życie nowe przepisy, które zwalniają młodego przedsiębiorcę z płacenia ZUS-u przez pierwsze pół roku.
To zniesie wiele barier i zachęci do zakładania działalności gospodarczej. Jednak nie rozwiązuje wszystkich dylematów, takich jak prowadzenie księgowości, na które nie warto porywać się samodzielnie. Profesjonalne biuro księgowe pozwoli uniknąć błędów i pomoże wyjaśnić wszelkie niejasności z urzędami.
Jak wybrać dobre biuro rachunkowe? Zwróć uwagę na poniższe kwestie
Czy biuro rachunkowe szybko odpisuje na maile?
O ty, czy dobrze będzie się nam współpracowało z konkretnym biurem księgowym, przekonamy się już wysyłając zapytanie ofertowe. Jeśli długo trzeba czekać na odpowiedź lub nikt nie odpisuje mimo wysyłania kolejnych maili, może to świadczyć o tym, że biuro księgowe obłożone jest pracą i także o wyliczenie ZUS-u czy przesłanie PIT-u trzeba się będzie dopominać. Lepiej zapłacić kilkadziesiąt złotych więcej za profesjonalną, szybką i bezstresową współpracę.
Jak długo istnieje na rynku, jakie ma opinie?
Na niższą cenę usług księgowych może mieć wpływ rezygnacja z ubezpieczenia przez księgowego lub co gorsza brak profesjonalizmu. Jeśli księgowy jest niedoświadczony, jego błędy mogą wiele kosztować samego przedsiębiorcę. Profesjonalny księgowy powinien reprezentować klienta w urzędach i wyjaśniać wszelkie nieścisłości na korzyść przedsiębiorcy, o ile oczywiście to nie on zawinił. Zdarza się, że w wyniku nieścisłości przedsiębiorca dostaje pismo z Urzędu o konieczności zapłacenia VAT-u za cały rok, dlatego, że mając firmę, podpisywał umowy o dzieło, ale nie wystawiał rachunków. Dobre biuro księgowe nigdy nie dopuści do takiej sytuacji. Dlatego przed przystąpieniem do współpracy warto sprawdzić opinie konkretnego biura księgowego oraz jego doświadczenie-jak długo istnieje na rynku?
Czy wspiera przedsiębiorcę w początkach prowadzenia działalności?
Dla początkującego przedsiębiorcy wszystko jest skomplikowane: od wypełnienia wniosku dotyczącego własnej działalności gospodarczej, przez wystawianie faktur, po podjęcie decyzji, czy być płatnikiem VAT. Profesjonalne biuro księgowe wspiera na każdym etapie: wypełnia wniosek za przedsiębiorcę, a jego jedynym zadaniem jest złożenie podpisu. Doradza w kwestii VAT i uczy, jak wystawiać faktury.