Jak wybrać dobry zakład pogrzebowy?

pict-81

Konkurencja na rynku usług pogrzebowych jest bardzo duża. Poszczególne zakłady oferują różne zakresy usług i ceny, dlatego najlepiej jest porównać różne oferty, aby firma zapewniła kompleksową obsługę pochówku, zadbała o sprawy organizacyjne oraz formalności. Jak wybrać dobry zakład pogrzebowy?

Jakich formalności dopełnia dom pogrzebowy?

Dom pogrzebowy przygotowuje ciało do pochówku i obsługuje uroczystość pogrzebową. Bliscy zmarłego znajdują się w żałobie, dlatego profesjonalna firma, która przejmie całą logistykę pochówku, jest dla nich dużym ułatwieniem. Wybór dobrego zakładu pogrzebowego pozwala zapewnić zmarłemu godny pogrzeb.

Przejęcie formalności związanych z wykupieniem miejsca na cmentarzu, organizacja uroczystości w obrządku katolickim lub świeckim, wystawieniem trumny w kaplicy (w celu ostatniego pożegnania) i przewozem karawanem jest bardzo ważne dla bliskich zmarłego, którzy często znajdują się w tym momencie w szoku.

Przedstawiciel zakładu może zająć się formalnościami, których należy dopełnić w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (często zakład pogrzebowy potrąca opłaty z zasiłku pogrzebowego, zajmując się jednocześnie formalnościami potrzebnymi do jego wypłaty).

Dobór zakładu pogrzebowego – sprawdź infrastrukturę

Dobry zakład pogrzebowy posiada infrastrukturę potrzebną do kompleksowej obsługi uroczystości. Kaplica to miejsce, gdzie następuje pożegnanie przed tradycyjnym pogrzebem. W tym miejscu bliżsi i dalsi krewni mogą czuwać przy otwartej trumnie. Zakład powinien posiadać także własną chłodnię oraz współpracować z zaufanym krematorium.

Kolejną częścią zaplecza są narzędzia i akcesoria. Dom pogrzebowy korzysta z karawanów do przewozu trumny. Podczas doboru firmy, należy zwrócić uwagę na stan i wygląd karawanów, ponieważ w dużym stopniu świadczy on o profesjonalizmie usługodawcy. Nowoczesne karawany posiadają windy do trumien i wózki pogrzebowe. Dodatkowo dobre zakłady dysponują katafalkami, podestami nagrobnymi i namiotami pogrzebowymi.

Zakres oferty – dodatki

Gdy wybiera się zakład pogrzebowy, należy sprawdzić, czy firma dysponuje dodatkami potrzebnymi do organizacji uroczystości. Chodzi tutaj o wybór i ceny trumien (ich koszt uzależniony jest od rodzaju materiału, dodatków, kształtu), dostępność klepsydr, krzyży, tabliczek aluminiowych oraz dekoracji kwiatowych (wieńce pogrzebowe).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *