Jaką firmę założyć w Czechach? Poznaj rodzaj czeskich struktur biznesowych

czech

Uznanie Republiki Czeskiej jako miejsca założenia nowego przedsiębiorstwa jest dla wielu oczywistym dobrym wyborem. Republika Czeska znajduje się w centrum Europy i cieszy się solidną gospodarką, stabilną infrastrukturą i bogatym zasobem pracowników, z których firmy mogą naprawdę solidnie korzystać. Ten kraj europejski również apeluje o perspektywę finansową, przy stosunkowo niskim przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu dla pracowników czeskich, minimalnych kosztach utrzymania, a także niskim (bo 19%) podatku od przedsiębiorstw. W chwili obecnej czeski rząd oferuje również znaczne ulgi podatkowe dla firm, które będą promować strategiczne usługi poza centrum miasta w Pradze.

Niezależnie od powodów wyboru Czech do rozpoczęcia działalności, jedno jest pewne: Republika Czeska staje się europejskim centrum biznesowym, szansą dla młodych przedsiębiorców. W tym przewodniku pokażemy krótko iż proces jak założyć firmę w Czechach jest stosunkowo prostym zadaniem, co zachęca do otwierania firmy w Czechach.

Jakie można wyróżnić rodzaje czeskich struktur biznesowych?

Obecnie w Republice Czeskiej istnieje wiele podmiotów prawnych.

Ogólne partnerstwo handlowe (v.o.s) – spółki jawne

W systemie VOS obie strony prowadzą działalność handlową pod wspólną nazwą i są w równym stopniu zobowiązane i odpowiedzialne za przedsiębiorstwo co do wysokości ich indywidualnych składek. Partnerzy ponoszą odpowiedzialność za wszelkie posiadane przez siebie mienie.

Limited Partnership (k.s.)

KS jest spółką, w której wszyscy partnerzy są odpowiedzialni za zobowiązanie spółki względem wysokości ich składek, jak to określono w rejestrze handlowym, płatnym lub nieopłaconym.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (s.r.o.)

SRO są najczęściej spotykanymi typami firm w Republice Czeskiej. Podobnie jak w wielu krajach partnerzy w SRO ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki w odniesieniu tylko do kapitału, którym pierwotnie przyczynili się do firmy. W Republice Czeskiej SROi muszą rozpocząć się od minimalnego kapitału zakładowego w wysokości 200000 CZK.

Spółka Akcyjna (a.s.)

Umowa założycielska – tutaj akcje mogą być swobodnie sprzedawane bez rejestracji w rejestrze handlowym Republiki Czeskiej, co czyni to rozwiązanie atrakcyjnym, jeśli zamierzasz zawrzeć transakcję publicznie. Spółka akcyjna musi mieć minimalny kapitał zapasowy w wysokości 2 milionów CZK. Co najmniej 30% tej kwoty należy wpłacić w chwili włączenia się do spółki.

Oddział

Oddział nie jest technicznie czeską firmą – tylko formą przedstawiciela firmy zagranicznej w Czechach. Oddziały mają dość potężny zestaw ograniczeń i muszą wymieniać wszystkie zaplanowane działania w aplikacji Rejestr handlowy. Firma musi również mianować szefa biura, który jest czeskim rezydentkem cudzoziemca posiadającego długoterminowe pozwolenie na pobyt w Czechach.

Każda z wymienionych wcześniej form działalności może być wspólnym przedsięwzięciem, w którym istnieją dwaj partnerzy, z których jeden jest zazwyczaj rezydentem Republiki Czeskiej. Warto się nad tym tematem zastanowić i wybrać najbardziej odpowiedni typ przedsiębiorstwa dla swojej branży i możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *