Jakie oprogramowanie księgowe do firmy?

program-finansowo-ksiegowy

Księgowość jest nieodzowną częścią każdego przedsiębiorstwa. I jak możliwe jest samodzielnie zarządzanie kwestiami finansowymi, kiedy prowadzi się jednoosobową działalność lub małą firmę, tak w przypadku średniej i dużej, to już zdecydowanie większe przedsięwzięcie. Należy więc pomyśleć o tym, aby stworzyć dział finansowy i wyposażyć go w dobry system księgowy.

Program finansowo-księgowy – najlepsze rozwiązanie dla firm

Dział finansowy odgrywa niezwykle istotną rolę w każdym przedsiębiorstwie. Po pierwsze zajmuje się firmową rachunkowością. Po drugie – wykonuje zadania, które zostały ustalone przez prawo, np. w Ustawie o Rachunkowości czy przepisach podatkowych. Kolejną kwestą jest zgodna z prawem rejestracja wszelkich zdarzeń i przekazanie ich zarządowi, dzięki czemu można zobaczyć jak wygląda kondycja finansowa firmy. Niezwykle istotną kwestią jest również udział w planowaniu zadań i celów przedsiębiorstwa oraz konfrontacja tych ustaleń z możliwościami finansowymi. I jeszcze jedno – zarządzanie ryzykiem. Ta ostatnia sprawa ściśle wiąże się ze zmianą kursów walut, wzrostem stóp procentowych czy zagrożeniem ze strony płynności finansowej. Wszystkie te zadania są niezwykle istotne dla prawidłowego i stabilnego działania firmy. Dlatego aby zminimalizować ryzyko wystąpienia pomyłek, dział finansowy powinien być wspierany przez program finansowo-księgowy.

Jaki system księgowy wybrać?

Program finansowo-księgowy pomaga usprawnić działania działu finansowego, ale też – całego przedsiębiorstwa. Dzięki temu można sprawnie przeprowadzać wszelkie księgowe operacje: tworzenie planu kont, księgowanie dokumentów, tworzenie sprawozdań finansowych, a nawet rocznych bilansów obrotowych. Dobry system księgowy oferuje wiele innych możliwości, dlatego należy zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami i wymaganiami. Najważniejszą kwestia to wybrać taki, który będzie zgodny z najnowszymi interpretacjami ustawy o rachunkowości. Jeżeli firma działa na rynku międzynarodowym, należy zwrócić uwagę na funkcję fakturowania walutowego. Dużym ułatwieniem jest również kompatybilność z programem, który pozwala wysyłać drogą elektroniczną e-dekalracje podatkowe – to ogromne odciążenie dla działu finansowego oraz sekretariatu, który odpowiada za wysyłkę korespondencji.

Funkcjonalny system księgowy

Decydując się na program finansowo-księgowy dobrze jest również zwrócić uwagę na jego klarowność i funkcjonalność. Nawet najlepsze oprogramowanie nie spełni swojego zadania, jeśli pracownicy będą mieć trudności z jego obsługą. Dlatego warto pamiętać o tym, że system księgowy ma za zadanie usprawnić działanie firmy i przełożyć się na poprawę jej funkcjonowania. Należy więc przyjrzeć się, czy interfejs jest przyjazny dla użytkownika i czy jest łatwy w obsłudze. Oczywistym jest, że po wdrożeniu każdego programu pracownicy powinni zostać przeszkoleni z jego użytkowania, ale zbyt trudny program może sprawić, że nie będą chcieli z niego korzystać lub będzie on na tyle problematyczny, że przyniesie więcej szkód niż korzyści. Dlatego wybierając system księgowy należy wziąć pod uwagę nie tylko jego użyteczność, ale również – intuicyjność.

Więcej informacji na temat systemu księgowego można znaleźć na stronie http://www.yuma.pl/produkty/finanseksiegowosc

1 komentarz

  1. Jurek pisze:

    Jeśli firma jest mała i wystarczy książka przychodów to polecić mogę program księgowy firmy ALFA, który pomaga w rozliczeniu i uporządkowaniu wszystkich dokumentów. Właściciel małej firmy jest w stanie bezproblemowo skorzystać z udogodnień jakie daje program i rozliczyć samemu firmę, natomiast wersja rozszerzona idealnie nadaje się do biura księgowego, które może prowadzić kilkaset firm w programie. Z tego co wiem, w firmie Alfa jest także dostępne oprogramowanie dla pełnej księgowości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *