Projekty indywidualne domów – jak bardzo są kosztowne?

house-architecture-design-home-interior-2016-re-new-ideas-luxury-modern-in-tritmonk-pictures-of-exterior-building_architectural-houses-design_interior-design_interior-design-courses-games-school-degre_972x648

Indywidualne projekty domów, oczywiście takie pod klucz, mogą kosztować wiele tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jak wielki ma być ten dom, jakie mają być w nim zastosowane innowacje, oraz czy taki projekt jest robiony od podstaw, czy już kiedyś został zrobiony, a teraz jedynie jest modernizowany „pod klienta”. Wszyscy zapewne wiedzą, że każdy dom posiada swój fundament, ściany, dach, okna i drzwi.

Poza tym istnieją w nim ścianki działowe (oddzielające kolejne pokoje, czy inne pomieszczenia użyteczności ogólnej w których mogą znajdować się np. pralnia, czy kotłownia), a także powinny być na takim projekcie uwzględnione rozmieszczenie kabli elektrycznych, połączeń TV, oraz internetowych, instalacja hydrauliczna i kanalizacyjna. To podstawowe minimum przy każdym projekcie. Chyba, że ktoś chce zbudować sobie zwykłą szopę, w której będzie tylko jedno pomieszczenie, a za ogrzewanie będzie „robił” wielki kominek. Jednak i wtedy potrzebne są ściany, oraz dach i okna. Także drzwi. Jednak nie popadajmy w skrajności i zajmijmy się zwykłymi projektami domów.

Indywidualne projekty

Jeśli ktoś chce zbudować dom, powinien zaopatrzyć się w „worek gotówki”. I nie jest to wcale przesadzone stwierdzenie. Począwszy od potrzebnych pozwoleń, a skończywszy na stanie surowym budynku – to długa i kosztowna droga. A przecież ona wcale się jeszcze nie skończyła. Samo wykończenie domostwa może potrwać nawet do końca życia jego właściciela, ponieważ jeśli będzie ciągle coś zmieniał (a tacy ludzie istnieją naprawdę), to wtedy i jego dzieci będą narażone na ciągłe wydatki. Jeśli jeszcze do tego będzie korygował zakupiony projekt domu, koszty będą ciągle rosły. Takie skrajności się zdarzają, ponieważ człowiek jest istotą twórczą i monotonia rzadko go interesuje. Każdy coś ciągle zmienia w swoim otoczeniu, więc dlaczego nie zmieniać własnego miejsca pobytu? Tutaj pole do popisu mają architekci.

Przecież zajmują się oni nie tylko projektami nowych budynków. Projekty remontów, to bardzo popularny biznes. W tym wypadku należy także narysować ewentualny projekt, aby remont przeprowadzono sprawnie i zgodnie ze sztuką budowlaną. Domy podlegają ciągłym naprężeniom. Ich ciężar niejednokrotnie powoduje pękanie ścian. Jeśli takie rzeczy będą źle obliczone na projekcie, może dojść nawet do zawalenia budynku. Dlatego tak ważna rzeczą jest prawidłowy i profesjonalny projekt domu. Nie można tutaj opierać się li tylko na własnychpomysłach, oraz tzw. „widzimisię”. Dom, to nie sukienka, czy płaszcz, który nawet jak się popruje, można bez szkody dla zdrowia i życia zeszyć.

Praca architekta

Architektura to zawód, wymagający bardzo dużej dokładności, inwencji twórczej, wyobraźni, oraz precyzji w tym, co się robi. Także umiejętności przekonania klienta, co do jego nie zawsze dobrych pomysłów. Poza tym projekty znacznie różnią się od siebie zarówno pod względem czasu pracy, a także finansowym. Jeśli ktoś chce mieć np. półkolisty sufit i na nim „sklepienie niebieskie”, architekt musi postarać się obliczyć wszystko tak, aby to kiedyś nie spadło klientowi na głowę.

Zobacz również projekty domów parterowych z poddaszem

1 komentarz

  1. Jurek pisze:

    Zastanawiam się nad wykonaniem do naszego domu klucza typu master key. Z tego co się orientowałem to znacznie ułatwia to poruszanie się pod domu, szczególnie jeżeli ma się wiele pomieszczeń pod kluczem. Jako, że mam firmę w domu byłoby to całkiem rozsądne wyjście. Ile taklu master key może kosztować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *