Jednoosobowa działalność gospodarcza – o czym warto pamiętać?

Coraz więcej firm w Polsce zakładanych jest w formie jednoosobowych działalności gospodarczych. Uproszczona do minimum procedura oraz brak wymogów kapitałowych są bardzo kuszące dla początkujących przedsiębiorców. O czym warto pamiętać, zakładając jednoosobową działalność gospodarczą?

Rozliczenia i podatki

Każda firma w Polsce zobowiązana jest prowadzić księgowość – czy to uproszczoną, czy pełną. Dlatego też przedsiębiorcy muszą zdecydować, komu powierzą to zadanie. Z jednej strony mogą zatrudnić profesjonalistę, który wykona za nich wszystkie zadania o charakterze finansowym, niemniej jednak początkowo księgowy w firmie nie ma zbyt wiele pracy. Alternatywnym rozwiązaniem jest powierzenie prowadzenia księgowości biuru rachunkowemu bądź samodzielne dokonywanie rozliczeń. Drugie rozwiązanie wymaga jednak ciągłego analizowania przepisów, a także zmian w nich zachodzących. Przedsiębiorcy muszą także zastanowić się, jaki program do rozliczania faktur wybrać. Powinien być on przede wszystkim kompatybilny z systemem księgowym, co znacznie ułatwia pracę. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest także wybór właściwej formy opodatkowania. Może on zdecydować się na:

  • kartę podatkową,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • zasady ogólne – skala podatkowa,
  • podatek liniowy.

Wybór formy opodatkowania może zostać zmieniony, jednak dopiero wraz z początkiem nowego roku podatkowego.

Kwestie formalne związane z założeniem działalności

Sama procedura zakładania firmy została – w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych – uproszczona do minimum. Niemniej jednak przedsiębiorcy muszą w pierwszej kolejności zastanowić się, jaką nazwę będzie nosiła nowo powstała firma oraz jakie konkretnie usługi będzie świadczyć czy towary sprzedawać. Jest to bardzo istotne, bowiem każdy przedsiębiorca musi wybrać stosowne kody PKD. Nie ma możliwości założenia kilku działalności jednoosobowych na swoje nazwisko, jednak można pod jedną firmą prowadzić kilka jej rodzajów. Przykładowo, jedna firma może świadczyć usługi z zakresu budownictwa, sprzątania czy księgowości. Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniej lokalizacji – początkujący przedsiębiorcy bardzo często zakładają działalność w swoim mieszkaniu, jednak nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie. Powodem jest fakt, iż części wydatków o charakterze podatkowym nie można wtedy odliczyć. Można więc zdecydować się na przykład na wynajem powierzchni gospodarczej bądź wirtualne biuro. Niemniej jednak w momencie rejestrowania działalności trzeba podać jakiś jej adres. Właściciel firmy musi mieć prawo do nieruchomości, pod którą ją rejestruje. Co ważne, raz wybrany adres można zmienić w każdym momencie.

Składki ZUS – tak czy nie?

Na koniec należy zastanowić się nad kwestią płatności składek ZUS. Przedsiębiorcy, którzy pracują na etacie i osiągają z tego tytuły przynajmniej minimalne wynagrodzenie, nie muszą opłacać pełnych składek ZUS – wystarczy uiszczać co miesiąc składkę zdrowotną. Niemniej jednak w przypadku, gdy działalność gospodarcza jest jedynym źródłem dochodu, należy opłacać także składki społeczne. Co ważne, przez pierwsze pół roku początkujący przedsiębiorca może być całkowicie zwolniony z opłacania składek ZUS. Przez kolejne 24 miesiące ma on prawo opłacać składki na preferencyjnych warunkach. Dopiero po tym czasie będzie zobowiązany do opłacania pełnych składek ZUS, których wysokość zależna będzie od zadeklarowanej podstawy. Przedsiębiorca może dodatkowo opłacać składkę chorobową.

 

 

 

Polecamy:
Agencja rekrutacyjna – 5 powodów, dla których warto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *