Kadry – czym dokładnie się zajmują?

Większość większych firm dysponuje działem kadr i płac. Czym dokładnie zajmują się kadry i jak ich działalność przekłada się na funkcjonowanie firmy? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Dokumentacja kadrowo-płacowa jest obowiązkowa niezależnie od rozmiaru firmy i branży, w jakiej funkcjonuje. Podlega ona kontrolom organów państwowych, w związku z czym musi być prowadzona z należytą dokładnością. Z tego względu wiele firm – zwłaszcza tych dużych – wprowadza do swoich struktur dział kadr i płac. Niektóre z kolei preferują zlecić obsługę tego rodzaju firmom outsourcingowym, wyspecjalizowanym w takim działaniom. Więcej na temat outsourcingu dowiesz się na https://www.ca-staff.eu/uslugi/outsourcing-kadr.

Kadry – czym się zajmują?

Dział kadrowy trzyma pieczę nad dokumentacją, choć to nie jego jedyne zadanie. Oprócz sporządzania list płac czy umów i zgłaszania pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, kadrowi pełnią również inne ważne funkcje. W zasadzie, wszystko, co związane z pracownikami firmy – od dokumentacji po motywację – leży w ich rękach. To oni dbają również o aktualne szkolenia BHP i rozliczanie podatkowe.

Kadry – co należy do ich obowiązków?

Innym ważnym obowiązkiem pracownika kadr jest oczywiście pozyskiwanie nowych pracowników. Zazwyczaj zajmuje się on całym procesem rekrutacyjnym, od publikacji ogłoszeń i przesiewu aplikacji, po przeprowadzanie rozmów rekrutacyjnych i przygotowywanie umów. Ponadto dba również o rozliczanie czasu pracy (więcej na https://www.ca-staff.eu/uslugi/rozliczanie-czasu-pracy). Zdarza się również, że firmy zatrudniają zewnętrzne agencje, ale jeśli posiadają w swoich strukturach dział kadrowy, zazwyczaj zadanie jest powierzane jego pracownikom.

Kadry – dlaczego są tak ważne dla funkcjonowania firmy?

Motywowanie pracowników jest równie ważnym aspektem pracy działu kadrowego, co działania związane z aspektami formalnymi. Kadry monitorują zadowolenie osób zatrudnionych w firmie, a także ich efektywność. Mierzą wskaźnik ich zaangażowania i proponują rozwiązania, mające na celu poprawić funkcjonowanie firmy w tym zakresie.

Jeśli nie planujesz wprowadzenia działu kadr do struktur swojej firmy, ale zależy Ci na obsłudze kadrowej, rozważ skorzystanie z outsourcingu. Sprawdź renomowaną kadrę CA staff na https://www.ca-staff.eu/.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *