Karta kredytowa – jak z nią oszczędzać?

pexels-photo (1)

Wiele osób, kiedy mówi się o karcie kredytowej, stwierdzi, że jest to jedynie niepotrzebny kłopot, który może sprawić nam problemy, nie jest to jednak zgodne z prawdą. Większość wynalazków, produktów, które są używane w niewłaściwy sposób, staje się równie kłopotliwa.

Dlaczego więc istnieje taki stereotyp? Przede wszystkim brakuje nam edukacji na temat produktów finansowych. W każdym razie prawidłowo używana karta kredytowa nie tylko pozwoli nam na krótkoterminowy, darmowy kredyt, ale również na oszczędności. Jak zatem korzystać z karty kredytowej, aby zaoszczędzić?

Karta kredytowa, a karta debetowa

Na pierwszy rzut karta kredytowa niewiele różni się od karty kredytowej, lecz tak naprawdę różni je bardzo wiele – zasada działania. Karta kredytowa w przeciwieństwie do debetowej nie jest połączona z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Kiedy korzystasz z karty kredytowej wykorzystujesz pieniądze banku, a dokładniej limit kredytowy, który Ci on przyznał. To, jaki limit otrzymasz zależy od Twojej zdolności kredytowej. Karty kredytowe są jednym z najdroższych kredytów, jednak posiadają jedną właściwość, dzięki której za kredyt w ogóle nie musisz płacić. O co chodzi?

Korzystaj z okresu bezodsetkowego

Największą zaletą kart kredytowych jest okres bezodsetkowy, który składa się z Twojego okresu rozliczeniowego oraz tzw. grace period. Jeśli kupisz coś, płacąc kartą kredytową pierwszego dnia Twojego okresu rozliczeniowego to będziesz musiał za to zapłacić dopiero po około 54 dniach (30 dni okresu rozliczeniowego + 24 dni grace period). Spłacając całość zadłużenia przed końcem okresu bezodsetkowego, za korzystanie z karty nie zostaną naliczone Ci żadne odsetki, stanie się to dopiero po jego upływie, dlatego uważaj, spóźniając się zapłacisz sporo, a bank liczy na Twoją nie uwagę, bo dzięki niej będzie mógł zarobić.

Nie wypłacaj z bankomatów

Na co jeszcze uważać, korzystając z karty kredytowej? Dużą pomyłką jest wypłacanie gotówki z bankomatu, używając w tym celu karty kredytowej. Bank niestety naliczy Ci wysoką prowizję za taką wypłatę, która będzie stanowić pewien procent od sumy, którą wypłacasz, ale np. nie mniej niż 5 zł. Nie jest to jedyna wada wypłat kartą kredytową z bankomatów. Pamiętaj, że decydując się na tę czynność natychmiast utracisz prawo do okresu bezodsetkowego, chociażbyś miał do jego końca dużą ilość czasu.

Jak oszczędzać z kartą kredytową?

Skoro już wiesz jak korzystać z karty kredytowej, aby za nią nie płacić, teraz dowiesz się jak dzięki niej oszczędzać. Istnieje na to kilka sposobów.

Pierwszym z nich jest Moneyback, czyli zwrot pieniędzy za wykonywanie transakcji bezgotówkowych, w pewnych sieciach usługowych czy sprzedażowych. Załóżmy, że często tankujesz paliwo na stacji Shell, jeśli istniałaby tego typu promocja to byś mógł np. uzyskać 500 zł rocznie zwrotu, ale nie więcej niż 50 zł miesięcznie. Niby niewielka kwota, ale jeśli byś miał ją od razu w rękach z pewnością na coś interesującego mógłbyś ją wykorzystać.

Kolejnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy z kartą kredytową jest korzystanie z programów partnerskich oraz lojalnościowych. Banki podpisują umowy z różnymi sieciami – kinami, restauracjami, sklepami z odzieżą. W ten sposób możesz uzyskać różnego rodzaju zniżki, np. dwa bilety do kina w cenie jednego, tańszą kawę o 10%, czy zniżkę na ubrania w wysokości 25%, wszystko zależy od tego, jakie promocje są aktualnie dostępne, gdyż się zmieniają.

Ostatnią już możliwą opcją na oszczędzanie jest wykorzystanie okresu bezodstetkowego. Jeśli masz wysoki limit na karcie kredytowej i jesteś w stanie przeżyć na nim cały miesiąc, to pieniądze ze swojego wynagrodzenia możesz przelewać na konto oszczędnościowe lub odkładać na lokatę. W ten sposób powiększysz swoje wynagrodzenie a odsetki, a kiedy zbliży się termin spłaty zadłużenia na karcie to wyjmiesz środki z konta i spłacisz kartę.

Jak widać karta kredytowa wcale nie jest niczyim wrogiem, wystarczy, że nauczysz się jej używać, a stanie się dla Ciebie atrakcyjnym narzędziem. Pamiętaj, abyś najpierw rozejrzeć się na rynków, gdyż każdy bank posiada inną, konkurencyjną ofertę kart kredytowych, którą znajdziesz na: http://www.totalmoney.pl/karty_kredytowe.

2 komentarze

  1. Kaster pisze:

    Jeżeli chodzi o kartę kredytową to nie polecam. Obciąża naszą zdolność kredytową nawet jeżeli z niej nie korzystamy. To już lepiej wziąć chwilówkę, szybko ją spłacić i mieć spokój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *