Kierunek: Ogrzewnictwo i Klimatyzacja – perspektywy dobrej pracy?

shutterstock_81212755-low

Kierunek Ogrzewnictwo i Klimatyzacja nie jest często spotykany na uczelniach technicznych. Zwykle, elementy tego zawodu spotyka się na kierunkach spokrewnionych z Budownictwem. Wybór kształcenia o węższej specjalizacji bywa często dobrym wyborem. Pracodawcy przychylniej patrzą na absolwentów, którzy przez cały okres studiów zajmowali się tylko danym, konkretnym zagadnieniem.

Projektanci instalacji

Jedną z głównych umiejętności, którą wynoszą absolwenci kierunku Ogrzewnictwa i Klimatyzacji jest czytanie i tworzenie dokumentacji projektowej oraz rysunków technicznych. To jedna z możliwych ścieżek kariery. Projektanci instalacji grzewczych i wentylacyjnych są osobami bardzo poważanymi, którzy  uczestniczą na samym początku etapu powstawania budynków. Projektanci instalacji grzewczych i klimatyzacji zarabiają przeciętnie około 3976 złotych brutto, co daje 2837 złotych na rękę. Co ciekawe, o wiele bardziej opłaca się pracować w małych firmach, albo wręcz na własny rachunek. Projektanci mogą przyjmować różne indywidualne zlecenia lub tylko poświadczać podpisem zgodność dokumentacji ze stanem rzeczywistym. To kierunek zawodowy, który pozwala na bardzo duże rozwijanie własnych umiejętności i ciągłe kształcenie się.

Praca w firmach wykonawczych

Absolwenci kierunku Ogrzewnictwa i Klimatyzacji znajdują zatrudnienie także w firmach wykonawczych, które zajmują się montażem instalacji w budynkach. Ich zadaniem jest jak najlepszy dobór urządzeń, które mają mieć zastosowanie w danych przypadkach. Wymaga to kontroli współczynników cieplnych domów, prowadzenia specjalnych wyliczeń oraz nadzorowania pracowników fizycznych, którzy będą zajmować się faktycznym montażem. Po wykonaniu prac, inżynier po Ogrzewnictwie i Klimatyzacji musi dokonać sprawdzenia oraz poświadczyć własnym podpisem zgodność wykonania instalacji ze sztuką. Odpowiedzialność tej pracy jest bardzo duża. W przypadku awarii spowodowanej złym doborem i montażem urządzeń grzewczych i wentylacyjnych, to właśnie główny inżynier tego kierunku ponosi konsekwencje. W związku z tym, zarobki także są wyższe. Oczywiście, w głównej mierze zależą od ilości i rodzaju obowiązków, ale standardowo można oczekiwać pensji powyżej 5500 złotych brutto, co daje ponad 3900 złotych na rękę.

Audyty energetyczne

Bardzo ciekawą ścieżką kariery, którą można podążyć, jest wykonanie uprawnień do przeprowadzania audytów energetycznych oraz wystawiania świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Tego typu stanowiska stały się potrzebne stosunkowo niedawno na skutek wprowadzenia przepisów unijnych. Wniosek o sporządzanie świadectw może złożyć każdy absolwent kierunku technicznego o tej lub podobnej specjalizacji. Sama praca nie jest już jednak łatwa. Polega na sprawdzaniu i kontrolowaniu urządzeń grzewczych według przyjętych standardów. Jeśli jednak nastąpią niedopatrzenia i błędy w dokumentacji, osoba sporządzająca taki dokument ponosi za to odpowiedzialność. Niezbędne jest więc odbycie dodatkowych kursów. Audytorzy energetyczni mają łatwiejsze zadanie, gdyż ich jedynym obowiązkiem jest zorganizowanie oraz przeprowadzenie audytu, czyli wsparcie inwestora w procesie projektowania oraz ulepszania instalacji grzewczych. Ich zadaniem jest dobranie odpowiednich rozwiązań, które mają pokryć zapotrzebowanie energetyczne budynku, ale równocześnie być niezawodne i w miarę możliwości tanie. Wynagrodzenia osób, które zdecydowały się na tę ścieżkę kariery, są jednymi z najwyższych w branży i sięgają ponad 6000 złotych brutto, co daje ponad 4200 złotych na rękę. Bardzo często można spotkać się także z zakładaniem własnych działalności gospodarczych, by móc przyjmować indywidualne zlecenia, które zwiększą wynagrodzenia.

Perspektywy pracy

Kierunek Ogrzewania i Klimatyzacji to wybór bardzo perspektywiczny, który może zapewnić pracownikom spore wynagrodzenia, a także możliwości ciągłego kształcenia się i poszerzania kompetencji. Bezpieczeństwo energetyczne jest zagadnieniem, które potrzebuje bardzo wielu ekspertów do tego, by być zarządzanym w sposób optymalny. Do popularności tego kierunku przyczynia się także wzrost ilości budowy mieszkań i obiektów użyteczności publicznej. Niestety, z powodu technicznego charakteru studiów, stosunkowo niewiele osób decyduje się na kształcenie się w tym kierunku. Z drugiej strony, jest to dobra informacja dla tych, którzy pełnią obowiązki energetyków lub zamierzają to robić w przyszłości.

Pomoc w opracowaniu artykuły otrzymaliśmy od portalu http://icieplo.pl/ – dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *