Kilka porad dla początkujących architektów

architect02

Zawód architekta kojarzy nam się z wysokim statusem społecznym, niezłymi zarobkami oraz możliwością pracy pozbawionej monotonii. Jednak aby zostać architektem, konieczne jest skończenie studiów na danym kierunku oraz odbycie praktyk, umożliwiających nam podjęcie pracy w zawodzie. Po tym wszystkim nastaje czas szukania pracy. Jak sprawić, aby stać się atrakcyjnym kandydatem w oczach przyszłego pracodawcy i liczyć na zatrudnienie na godnych dla nas warunkach? Podpowiemy kilka sztuczek.

Na początek studia

Choć studia powszechnie uchodzą za czas imprez i nawiązywania nowych kontaktów, nie powinniśmy zapominać także o zbieraniu doświadczenia zawodowego. Niezależnie od branży, którą wybraliśmy warto zapamiętać jedno- taka ilość praktyk czy projektów, którą mają wszyscy absolwenci nie wyróżnia nas z masy absolwentów kolejnego rocznika naszego kierunku.

Dobrze jest wiec zebrać większą ilość doświadczenia zawodowego niż nasi rówieśnicy, dzięki czemu będziemy mieli czym się pochwalić podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a co może stać się początkiem i pretekstem do rekrutacji właśnie naszej osoby. Stwierdzenie, że jesteśmy osobami stawiającymi na rozwój niewiele wniesie do naszej rekrutacji, ponieważ takie teksty usłyszeć można na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Można zwrócić na siebie uwagę na wiele sposobów, chociażby pochwalić się umiejętnością programów do projektowania, które są nowopowstałe, co z pewnością zapunktuje w procesie rekrutacyjnym.

Co z CV?

Jak przystało na architekta, jego odpowiednią wizytówką jest czytelne CV, czyli podstawowy dokument rekrutacyjny. W sieci można znaleźć wiele szablonów tego dokumentu, jednak nadmiar informacji nie jest dobrze widziany w dokumentach aplikacyjnych, warto jest więc postawić na jakość niż ilość przekazywanych informacji. W dobrym tonie jest dodanie do standardowego CV listu motywacyjnego, który jest swoistym dopełnieniem wcześniej wspomnianego dokumentu.

List motywacyjnyW liście motywacyjnym należy zamieścić informacje dotyczące dokładnie ogłoszenia, na które odpowiadamy, szczegóły dotyczące naszego wykształcenia i doświadczenia zawodowego, a także argumentów mówiących o tym, dlaczego właśnie my jesteśmy odpowiednimi kandydatami na aplikowane stanowisko. Często mamy problem z tym, aby wymienić nasze zalety świadczące o przewadze nad konkurentami, jednak warto postawić na rzeczowe i konkretne argumentowanie, bowiem wówczas nasze szanse realnie wzrastają. Warto przy tej okazji wspomnieć wszystkie cechy, które wyróżniają nas spośród konkurencji.

Dodatkowe praktyki? Jak najbardziej

Warsztaty podczas studiów? To również warte jest wspomnienia. Przykładów można mnożyć, warto jednak pamiętać, aby były to po pierwsze prawdziwe informacje, a po drugie związane typowo z zawodem oraz umiejętnościami związanymi z organizacją pracy, na przykład umiejętność pracy w grupie, praca pod presją czasu, odporność na stres czy wykorzystanie nieszablonowych rozwiązań. Wydawać by się mogło, że takie cechy, nie bezpośrednio związane z samą branżą nie będą istotne, jednak wpływają na samą pracę i jej jakość, co jest dobrze widziane przez pracodawców.

Artykuł powstał przy współpracy z projektantem wnętrz z portalu www.gr8design.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *