Kim jest i jaką pracę wykonuje Dziewiarz?

maxresdefault

Polski przemysł włókienniczy jest mocno rozwinięty. Zatrudnienie mogą w nim znaleźć również profesjonalni dziewiarze. Zawód ten nie należy jednak do najpowszechniejszych, przez co znalezienie pracy może stanowić sporą trudność.

Czym zawodowo zajmuje się dziewiarz?

Podstawowym obowiązkiem dziewiarza jest wytwarzanie dzianiny. Pracuje on zwykle w halach produkcyjnych, gdzie wykonuje obowiązki zespołowo. Po jego stronie stoi przede wszystkim przetwarzanie przędzy w dzianinę, wykorzystując do tego specjalne maszyny. Dziewiarz współpracuje z przewijaczem, który ma za zadanie uszykować przędzę do barwienia poprzez przewijanie jej na nawoje miękkie, również przy użyciu urządzeń oraz drobnych ręcznych przyrządów, tj. nożyczki czy szydełko. W procesie tym bierze udział również snowacz.

On z kolei musi usnuć nici w tkaninie, która wcześniej została wypłukana w specjalnym zlewozmywaku (najczęściej używa się zlewozmywaki podblatowe granitowe ze względu na ich sposób montażu). Dziewiarz w tym czasie cały czas kontroluje pracę kilku maszyn jednocześnie, a następnie przetwarza przędze w dzianiny o najróżniejszym przeznaczeniu. Mogą być one m.in. wykorzystane do drukowania lub użyte jako sieci rybackie, siatki budowlane, środki opatrunkowe, a nawet firanki czy bielizna.

Od dziewiarza wymaga się także sprawdzania parametrów dziadzin, kontrolowania stanu technicznego używanych urządzeń, przygotowywania ich do pracy (np. wymiana nawojów) i właściwej eksploatacji maszyn, bieżącego nadzoru nad stanem i jakością wytwarzanych wyrobów oraz składowaniem gotowych materiałów. Następnie musi udokumentować cały przebieg produkcji, równocześnie pozostając do dyspozycji mistrza.

Czego wymaga się od dziewiarzy?

FiranyOsoby aspirujące do tego zawodu muszą odbyć pełne kształcenie rzemieślnicze. W szkole zawodowej trzeba ukończyć klasę o profilu związanym z przemysłem włókienniczym. Następnie należy odbywać praktyki w celu przyuczania się do rozpoczęcia pracy oraz poszerzać swe umiejętności w formie odbywania dodatkowych kursów, np. na operatora maszyn.

Dziewiarz musi być osobą sprawną fizycznie o dużym refleksie. Powinien przygotować się na stały, dość rutynowy system pracy oraz wszechobecny hałas. Najważniejsza jest spostrzegawczość, podzielność uwagi i umiejętność jednoczesnego wykonywania kilku czynności, np. doglądania produkcji wyrobów i sprawdzania ustawień ruchomych części maszyn. On sam bierze też bezpośredni udział w samym procesie wytwarzania dzianiny. Powinien też jak najlepiej współpracować z całym zespołem, nie tylko jako koordynator, ale również pracownik niższego szczebla, który musi podporządkować się decyzjom mistrza.

Od dziewiarza oczekuje się też pełnej odpowiedzialności za podejmowane decyzje i wykonane zadania. W przeciwnym razie będzie musiał samodzielnie odpowiadać, np. za awarie urządzeń, źle wykorzystane surowce lub niewłaściwie wykonane dzianiny. Może to skutkować nie tylko karami finansowymi, ale również degradacją na niższe stanowisko. Dziewiarz jest zarówno koordynatorem pracy zespołu, jak i podwładnym mistrza lub kierownika hali.

Podsumowanie technologicznych nowości na rynku mobilnym w 2022 roku

2 komentarze

  1. Lisa90 pisze:

    Nie wiecie może gdzie można kupić krosna dziewiarskie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *