Klimatyzacja się zmienia, ale czy znasz podstawy jej działania?

Zapotrzebowanie na chłodzenie pomieszczeń mieszkalnych i komercyjnych stale rośnie na całym świecie, ponieważ to, co kiedyś uważano za luksus, obecnie wydaje się koniecznością. Producenci klimatyzacji odegrali dużą rolę w uczynieniu jednostek bardziej przystępnymi poprzez zwiększenie ich wydajności oraz ulepszenie komponentów i technologii. Konkurencyjność branży wzrosła wraz z popytem, ​​a firm dostarczających urządzenia i systemy klimatyzacyjne jest wiele.

Systemy klimatyzacyjne różnią się znacznie pod względem wielkości i czerpią energię z wielu różnych źródeł. Popularność klimatyzatorów mieszkaniowych wzrosła dramatycznie wraz z pojawieniem się centralnego powietrza, strategii, która wykorzystuje kanały w domu zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia. Komercyjne klimatyzatory, prawie obowiązkowe w nowych budowach, bardzo się zmieniły w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ:

  • rosną koszty energii,

  • źródła zasilania zmieniają się i poprawiają.

Zastosowanie przemysłowych agregatów chłodniczych zasilanych gazem ziemnym znacznie wzrosło i są one wykorzystywane w klimatyzacji komercyjnej w wielu zastosowaniach.

Surowy materiał

Klimatyzatory wykonane są z różnych rodzajów metalu. Często w celu zmniejszenia wagi i kosztów stosuje się tworzywa sztuczne i inne nietradycyjne materiały. Rury miedziane lub aluminiowe, krytyczne składniki wielu elementów klimatyzatora, zapewniają doskonałe właściwości termiczne i pozytywny wpływ na wydajność systemu. Różne elementy klimatyzatora różnią się w zależności od zastosowania, ale zwykle są one wykonane ze stali nierdzewnej i innych metali odpornych na korozję.

Samodzielne jednostki, w których znajduje się system chłodniczy, są zwykle obudowane blachą chronioną przed warunkami środowiskowymi za pomocą farby lub powłoki proszkowej.

Płyn roboczy, płyn krążący w układzie klimatyzacji, jest zazwyczaj cieczą o silnych właściwościach termodynamicznych, jak freon, węglowodory, amoniak lub woda.

Projekt

Wszystkie klimatyzatory mają cztery podstawowe komponenty: pompę, parownik, skraplacz i zawór rozprężny. Wszystkie mają również płyn roboczy i przeciwny płynny środek. Dwa klimatyzatory mogą wyglądać zupełnie inaczej zarówno pod względem wielkości, kształtu i konfiguracji, ale każda klimatyzacja zasadniczo działa w ten sam sposób. Wynika to z dużej różnorodności zastosowań i dostępnych źródeł energii. Większość klimatyzatorów czerpie moc z silnika elektrycznego i pompy do cyrkulacji płynu chłodniczego. Niektóre agregaty chłodnicze napędzane gazem ziemnym łączą pompę z silnikiem gazowym w celu uzyskania znacznie większego momentu obrotowego.

Gdy płyn roboczy lub czynnik chłodniczy krąży w układzie klimatyzacji pod wysokim ciśnieniem przez pompę, trafia do parownika, gdzie przechodzi w stan gazowy, odbierając ciepło z przeciwnego medium płynnego i działając podobnie jak wymiennik ciepła. Płyn roboczy przemieszcza się następnie do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do atmosfery, skraplając się z powrotem w ciecz. Po przejściu przez zawór rozprężny płyn roboczy powraca do niskiego ciśnienia

Autor tekstu: Krzysztof Maniak z właściciel firmy KLIMATECHNIKA z Poznania.

no text

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *