Oświetlenie do salonu – popularne rodzaje

Jaką powierzchnię ma Twój salon? 10 m2? 20 m2? A może 50 m2 lub więcej? Bez względu na to, jakiej odpowiedzi udzielisz musisz pamiętać, że oświetlenie salonu musi być bardzo różnorodne, a nie oparte wyłącznie na jednym centralnym źródle światła. Dlaczego musimy przyjąć takie podejście? Tak zwany pokój dzienny jest miejscem wielofunkcyjnym. To w nim niejednokrotnie spożywamy posiłki, ale też bawimy się z dziećmi. To pomieszczenie bywa też sypialnią, miejscem wieczornego relaksu przed telewizorem czy wnętrzem, w którym urządzamy przyjęcia dla rodziny i znajomych. Jakie do salonu oświetlenie kupić, by spełniało ono swoją rolę w każdej z tych sytuacji?

Światło górne – to podstawa

Oczywiście w miejscu, o którym mówimy, nie może zabraknąć oświetlenia centralnego. Jest ono najbardziej uniwersalne i w miarę równomiernie rozświetla całą przestrzeń. Dobrą decyzją będzie tu postawienie na żyrandol do salonu. Taka lampa może mieć 2, 3 lub nawet kilkadziesiąt opraw oświetleniowych. Wybór dokładnej ich ilości zależy od wielkości pokoju. Inne rozwiązanie, polecane zwłaszcza do niskich przestrzeni to płaski plafon bądź niewiele wyższa od niego dekoracyjna lampa przysufitowa. Możemy ją zastosować nawet wtedy, gdy pokój ma nawet zaledwie nieco ponad 2 m wysokości,

Lampa podłogowa – nie tylko do czytania

Praktyczne oświetlenie podłogowe kojarzy się głównie z tym, przy którym czytamy książki czy czasopisma. Ale oczywiście nie jest to jego jedyne zastosowanie. Lampa stojąca do salonu będzie dobrym oświetleniem do innego typu odpoczynku: oglądania ulubionego serialu w telewizji, rozwiązywania krzyżówek czy nawet szydełkowania! Jej moc może być naprawdę duża, a ilość żarówek nie zawsze wynosi jeden. Znajdziemy z powodzeniem nawet takie modele, które mają miejsca na 6, a nawet 8 mocnych żarówek!

Lampy ścienne – oświetlenie dekoracyjne

W sklepie internetowym Lajtit.pl znajdziecie kinkiety do salonu, które w najmniejszych pomieszczeniach mogą spełniać rolę oświetlenia głównego. Jednak w większości przypadków stosuje się je jako oświetlenie pomocnicze i dekoracyjne. Podłużne poziome ich modele (tzw. galeryjki) można powiesić nad obrazem czy innym elementem ozdobnym, doświetlając go w perfekcyjny sposób. Wersje klasyczne instalowane bywają na przykład przy łóżkach, gdzie pełnią funkcję lampki do czytania. Gdy w pokoju do mamy lustro, oświetlenie do salonu powinno rozjaśniać także je, wiernie oddając barwy odbijanych rzeczy i osób. Dzięki temu inne osoby będą widziały wszystko dokładnie tak, jak my widzieliśmy je w lustrzanej tafli.

Polecamy również Lampy nowoczesne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *