Kolektor danych, czy czytnik kodów – co wybrać?

Na rynku znajdziemy szereg rozwiązań do automatycznej identyfikacji produktów. Jednym z najpopularniejszych jest czytnik kodów kreskowych, który wprawdzie rozwiązuje wiele problemów związanych z logistyką, ale nie jest w pełni uniwersalnym narzędziem. Do takich należą właśnie kolektory danych, mogące jeszcze lepiej obsłużyć procesy w większości przedsiębiorstw.

Istnieje kilka zasadniczych różnic pomiędzy czytnikami kodów kreskowych a kolektorami danych. Przede wszystkim konwencjonalne skanery magazynowe są zdolne „jedynie” do odczytu informacji zawartej w kodzie kreskowym i przesłaniu jej do systemu. Kolektory (lub terminale) rozbudowują te funkcję i potrafią również magazynować informacje oraz pracować całkowicie autonomicznie, np. niezależnie od infrastruktury sieciowej przedsiębiorstwa i systemów WMS.

Dość istotną kwestią jest także brak wyświetlacza i specjalistycznego oprogramowania w czytnikach. Nowoczesne terminale wyposażone są nie tylko w kolorowy wyświetlacz (obecnie zazwyczaj dotykowy), ale również odpowiedni system operacyjny (Android, Windows). To pozwala na ułożenie samego urządzenia pod konkretnego użytkownika, co wpływa na skrócenie czasu pracy i optymalizację procesu.

Rozbudowane możliwości oprogramowania to także pole do popisu dla programistów, którzy mogą tworzyć zaawansowane aplikacje. Ponieważ nowoczesne kolektory danych mogą być śmiało porównywane ze smartfonami, intuicyjność obsługi stoi na bardzo wysokim poziomie. Różnica polega jednak na tym, że terminale zostały odpowiednio wzmocnione, aby wytrzymać pracę w warunkach, w których zwyczajne telefony nie mogłyby sobie poradzić.

Terminale mogą być także rozbudowane o oddzielne moduły komunikacyjne. W odróżnieniu od konwencjonalnych czytników kodów kreskowych, kolektor danych może zostać uzupełniony o moduł RFID, Bluetooth, czy też Wi-Fi. Takie dodatki mogą usprawnić funkcjonowanie procesu, ze względu na mniejsze prawdopodobieństwo utraty połączenia podczas transmisji zebranych przez kolektor danych.

HIT-Kody Kreskowe już od ponad dwudziestu lat wdraża systemy oparte o technologię kodu kreskowego oraz kodu dwuwymiarowego klasy datamatrix. Wśród naszych Klientów odnaleźć można zarówno mniejsze rodzinne przedsiębiorstwa, jak i duże międzynarodowe koncerny. W naszej ofercie oprócz wspomnianych wyżej systemów informatycznych klasy WMS odnaleźć można również etykiety samoprzylepne oraz systemy znakowania magazynów.

Najpopularniejsze usterki w iPhone
Naprawa zalanych iPhone’ów: Czy warto i jakie są koszty?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *