Planujesz podróż do Arabii Saudyjskiej? Nie wyjeżdżaj bez tych informacji.

Planujesz podróż do Arabii Saudyjskiej? Informacje na temat wiz można znaleźć na stronie internetowej Ambasady Arabii Saudyjskiej, jak również tutaj: https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-arabii-saudyjskiej/. W tym artykule natomiast zakreślimy najważniejsze informacje.

Wizyta w Arabii Saudyjskiej – poznaj wymagania

Przede wszystkim należy mieć ważny paszport. Dla wszystkich obcokrajowców wymagana jest ważna wiza przed podróżą. W przypadku posiadaczy zezwoleń na pobyt wymagane jest zezwolenie na wyjazd / ponowne wjazd, aby opuścić Arabię ​​Saudyjską, a także sześciomiesięczny okres ważności paszportu, aby uzyskać pozwolenie na wyjazd z kraju w razie potrzeby. Prawo saudyjskie wymaga, aby posiadacze pozwolenia na pobyt posiadali kartę pobytu przez cały czas pobytu. Niezastosowanie się do tego może skutkować grzywną w wysokości 3000 saudyjskich rialów i wyrokiem więzienia w wysokości sześciu tygodni.

Kobiety i nieletni mogą wymagać zgody opiekuna płci męskiej na opuszczenie kraju. Musisz opuścić Arabię ​​Saudyjską, używając paszportu na podstawie obywatelstwa odpowiadającego obywatelstwu, z którym przyjechałeś do Arabii Saudyjskiej – w naszym wypadku oczywiście mowa o obywatelstwie polskim. Prawo saudyjskie wymaga od wszystkich obywateli Arabii Saudyjskiej wjazdu i wyjazdu z kraju za pomocą saudyjskiego dokumentu podróży. Jeśli wjedziesz do kraju saudyjskim pokazując laissez-passer (tymczasowy dokument podróży), możesz napotkać trudności z opuszczeniem kraju.

Ambasady Arabii Saudyjskiej nie mają uprawnień do rozpatrywania roszczeń obywatelskich ani wydawania paszportów, ale mogą wydawać laissez-passer dla domniemanych obywateli Arabii Saudyjskiej, dla których obywatelstwo nie zostało orzeczone, takie jak dzieci saudyjskiego rodzica lub rodziców, którzy byli małżeństwem poza Arabią Saudyjską. Po przyjęciu do Arabii Saudyjskiej na laissez-passer podróżny musi uzyskać paszport saudyjski przed opuszczeniem kraju. Obywatelstwo saudyjskie nie jest przyznawane szybko lub łatwo, a czas rozpatrywania paszportu saudyjskiego w tych przypadkach często wynosił w niektórych przypadkach sześć miesięcy lub lat. Uzyskanie paszportu w Polsce nie pomoże, ponieważ nie będziesz mógł opuścić Arabii Saudyjskiej bez wizy wyjazdowej, która nie zostanie przyznana, jeśli zostaniesz obywatelem Arabii Saudyjskiej.

Dlatego zdecydowanie zaleca się obywatelom Polski przybycie do Arabii Saudyjskiej okazując paszport Polski i saudyjską wizę, a nie laissez-passer. Istotna jest też długość pobytu, dlatego dokładnie sprawdź ważność i długość pobytu, a także wyjaśnij wszelkie pytania dotyczące dozwolonej długości pobytu u saudyjskich urzędników imigracyjnych w dniu przyjazdu. Daty są obliczane zgodnie z kalendarzem Hijri, który różni się od kalendarza gregoriańskiego….

Jeśli przekroczysz swoją wizę, możesz spotkać się z poważnymi grzywnami, zatrzymaniem i / lub deportacją oraz zakazem powrotu do Arabii Saudyjskiej. Ambasada Polski nie może interweniować, obniżyć grzywny ani zapobiec uwięzieniu, jeśli naruszysz prawo saudyjskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *