Jak zdobyć kompetencje instruktora nauki jazdy? Dla kogo to odpowiednia praca?

Zawód instruktora nauki jazdy jest bardzo ciekawym wyborem ścieżki zawodowej dla wszystkich miłośników motoryzacji z zacięciem pedagogicznym. Te dwie kwestie są nierozerwalne, gdyż bycie dobrym instruktorem to nie tylko znajomość przepisów i nie jedynie podmiotowe traktowanie kursantów. Dziś zastanowimy się dla kogo to odpowiednia praca, a także przybliżymy, jak zdobyć uprawnienia.

Kurs na instruktora nauki jazdy podstawą do wykonywania zawodu

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że aby zostać instruktorem nauki jazdy należy przynajmniej przez 3 lata prowadzić pojazd bezwypadkowo. Ponadto trzeba przystąpić do kursu. Tu wymagane jest przynajmniej wykształcenie średnie oraz niekaralność. Kurs podzielony jest na część teoretyczną i praktyczną i kończy się egzaminem podobnym do tego, który zdają zwykli kursanci, jednak znacznie bardziej szczegółowym. Kursanci muszą umieć odpowiedzieć na setki pytań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także samego merytorycznego prowadzenia zajęć. Ponadto są zobligowani do przeprowadzenia pokazowych zajęć teoretycznych oraz praktycznych. Jeśli każda z trzech części zostanie oceniona pozytywnie, osoba ubiegająca się o uprawnienia otrzymuje je od starosty w danym regionie z nadanym numerem ewidencyjnym instruktora nauki jazdy. Wydawana jest również specjalna legitymacja, na której widnieje ów numer. To dokument niezbędny nie tylko do założenia własnej działalności, ale również podjęcia pracy jako instruktor nauki jazdy.

Dla kogo odpowiednia jest praca instruktora nauki jazdy?

Kosmetyki do samochoduInteresując się motoryzacją nie zawsze chce się zostać mechanikiem albo kierowcom rajdowym, a też nie zawsze ma się takie możliwości, natomiast zawód instruktora nauki jazdy jest na wyciągniecie ręki. Co więcej nie trzeba kończyć kilkuletnich szkół, aby ją podjąć. Wystarczy kurs i posiadanie uprawnień przez co najmniej 3 lata. Oczywiście nie każdy nadaje się do takiej pracy. Jednak jeśli masz w sobie pokłady cierpliwości i empatii, a do tego jesteś osobą komunikatywną, lubisz poznawać nowych ludzi i podejmować nowe wyzwania, a ponadto masz w sobie cząstkę pedagoga i potrafisz odpowiednio wyjaśnić trudne kwestie, tak by nawet osoba, która nigdy nie miała styczności z samochodem czy autobusem, albo innym pojazdem mogła nauczyć się bezpiecznej jazdy i zdobyć upragnione uprawnienia, to taka praca jest zdecydowanie dla Ciebie. W każdym regionie i mieście znajduje się kilka ośrodków nauki jazdy, gdzie możesz szukać zatrudnienia. Najłatwiej jest zajrzeć na portal Pracuj.pl i przejrzeć dostępne oferty pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *