Zalety korzystania z usług konsultanta kariery

W czym może nam pomóc konsultant/konsultantka kariery? Jakiego rodzaju pomocy możemy oczekiwać i kiedy warto poszukać eksperckiego wsparcia?

Historia prawdziwa

Dagmara miała pewne opory przed spotkaniem. Zawsze radziła sobie w sprawach kariery. Potrafiła napisać CV, wiedziała jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, jednak od pewnego czasu miała zupełnie inny problem. Mijał już 6 rok jej pracy jako specjalistki ds. zakupów w dużej firmie z branży motoryzacyjnej. Te same obowiązki, brak perspektywy na rozwój i znikome szanse na awans działały zniechęcająco, jednak nie miała pojęcia, czym mogłaby się zająć.

Czuła, że utknęła w martwym punkcie. Koleżanka poleciła jej kontakt do konsultantki kariery, która pomogła jej, gdy ta chciała zmienić zawód. Dagmara w końcu zdecydowała się odezwać i po czasie stwierdziła, że była to najlepsza decyzja, jaką mogła podjąć w tamtym czasie. W wyniku konsultacji oraz pracy własnej, do której była zachęcana, Dagmara potrafiła jasno określić, czym chciałaby się zająć oraz jakie obowiązki mogłyby ją interesować. Ostatecznie zdecydowała się aplikować na stanowiska project managera w agencjach reklamowych. Zmieniła pracę po kilku miesiącach od pierwszego spotkania z konsultantką kariery.

Kim jest konsultant kariery?

Konsultanci kariery to specjaliści zazwyczaj posiadający wykształcenie z zakresu psychologii, zarządzania zasobami ludzkimi lub doradztwa kariery (lub pokrewne) oraz doświadczenie zawodowe w obszarze rekrutacji, doradztwa zawodowego oraz szeroko rozumianego biznesu. Potrafią pracować z klientem, wiedzą jak funkcjonuje rynek pracy, odznaczają się empatią, cierpliwością oraz są cierpliwymi słuchaczami.

Jakie usługi oferuje konsultant kariery?

Konsultant kariery w swojej pracy wykorzystuje narzędzia diagnostyczne, jakimi są np. testy predyspozycji zawodowych lub-– jeśli również posiada odpowiednie kwalifikacje – może stosować techniki typowe dla procesu coachingowego. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju pomocy szuka dana osoba.

Konsultanci kariery wspierają swoich klientów w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych (czyli CV oraz listu motywacyjnego), wyjaśniają zasady rządzące rynkiem pracy oraz informują w jaki sposób i gdzie warto szukać zatrudnienia. Doradzają w zakresie budowania marki osobistej oraz prowadzenia profesjonalnych kont w mediach społecznościowych, takich jak LinkedIn czy GoldeLine.

Podsumowując, konsultanci kariery mogą pomóc w zakresie:

  • poznania rynku pracy oraz zasad funkcjonowania tzw. ukrytego rynku pracy,
  • projektowania indywidualnych planów działania,
  • budowania marki osobistej, również online,
  • przygotowania się do rozmów kwalifikacyjnych,
  • opracowania profesjonalnego CV w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie o pracę.

Z pewnością dużą zaletą korzystania ze wsparcia konsultantów kariery jest to, że mogą oni łączyć w swojej praktyce zawód doradcy zawodowego oraz coacha. Nie tylko pomagają w rozwoju osobistym i pracy nad celami w życiu zawodowym i prywatnym, ale również posiadają aktualną wiedzę na temat tego, jak przygotować CV oraz dostosować je do potrzeb konkretnej rekrutacji, a także udzielają cennych wskazówek odnośnie budowania marki osobistej i prowadzenia rozmów rekrutacyjnych.

Kiedy wiadomo, że możesz potrzebować wsparcia konsultanta kariery?

  • Gdy poczujesz, ze stoisz w miejscu i nie wiesz, w którą stronę ruszyć.
  • Kiedy wiesz, że musisz cos zmienić w swojej karierze, ale zupełnie nie wiesz, jak rozpocząć zmianę.
  • Gdy czeka Cię zmiana pracy po kilku lub kilkunastoletnim stażu u jednego pracodawcy, a nie wiesz, jak wygląda obecnie rynek pracy.
  • Kiedy chcesz wykorzystać swoje umiejętności oraz posiadaną wiedzę, ale nie wiesz, na jakie stanowiska mógłbyś/mogłabyś aplikować.
  • Jeśli chcesz poznać swoje atuty, nazwać umiejętności oraz odkryć swoje talenty.

Podobnych historii do przypadku Dagmary jest wiele. Nie znaczy to oczywiście, że procesu zmiany zawodowej nie można przejść samodzielnie. Jest to jak najbardziej możliwe, ale na pewno droga ta będzie znacznie dłuższa i trudniejsza. Niekiedy lepiej skorzystać z eksperckiego wsparcia, które pozwoli nam spojrzeć na naszą karierę z pewnego dystansu oraz pomoże odnaleźć się na współczesnym rynku pracy.

Takie profesjonalne wsparcie świadczy m.in. konsultantka kariery – Patrycja Polaczuk-Rutkowska. Można skontaktować się z nią

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *