Układanie płytek na poprzedniej warstwie – tak czy nie?

Z całą pewnością możesz kafelkować… kafelki! Układanie płytek na istniejących płytkach to świetny sposób na zaoszczędzenie czasu, pieniędzy i odświeżenie przestrzeni.

Jednym z najczęściej zadawanych pytań podczas remontów łazienek jest: czy można pokryć istniejące płytki podłogowe lub ścienne w łazience? Cóż, technicznie można położyć nowe płytki Paradyż Warszawa na istniejących. Jednak ta metoda układania płytek w dużym stopniu zależy od stanu istniejących płytek.

Układanie płytek to świetny sposób na aktualizację i modernizację projektu dowolnej przestrzeni bez kosztów i kłopotów z usuwaniem istniejących płytek. Układanie płytek jest znacznie tańszym procesem niż usuwanie istniejących płytek. Eliminuje potrzebę zatrudniania specjalistycznych narzędzi, maszyn lub robocizny do usuwania istniejących płytek i kleju. Jednak chociaż układanie płytek jest świetną opcją na zaktualizowanie projektu Twojej przestrzeni, nie jest to rozwiązanie dla wszystkich.

Ponieważ odnawiasz płytki podłogowe lub ścienne, ponieważ są zużyte, uszkodzone lub przestarzałe, układanie płytek na istniejących płytkach jest generalnie niewskazane. Istnieją pewne warunki, które mogą uniemożliwić układanie płytek. Spójrzmy jakie.

Odpuść sobie, jeśli stare płytki są:

  • luźne,

  • unoszące się,

  • nierówne,

  • uszkodzone.

Jeśli twoje płytki są uszkodzone oznacza to, że każdy materiał podłogowy lub ścienny umieszczony na istniejących płytkach będzie miał te same problemy. Układanie płytek na tych nieodpowiednich kafelkach po prostu zakryje problemy przez krótki czas.

Jeśli dodana wysokość nad istniejącymi płytkami utrudnia dostęp lub nie pasuje.

Wysokość nowych płytek na wierzchu istniejących płytek może powodować problem z wysokością i może blokować drzwi lub szafki lub powodować duże podchodzenie z zewnątrz lub do mokrych obszarów. Problemy te można jednak rozwiązać, przycinając drzwi, listwy przypodłogowe i tworząc spadki lub rampy w obszarach, które budzą niepokój.

Klej do nowych płytek może nie przyklejać się tak dobrze do istniejących płytek jak do podłoża betonowego ze względu na wilgotność, ruch lub stan istniejących płytek podłogowych lub ściennych.

Wymagane materiały

Do układania płytek na istniejących płytkach wymagane są specjalne materiały zaprojektowane specjalnie do nietradycyjnych powierzchni.

Jeśli układasz płytki o matowym wykończeniu, najlepszym klejem do zastosowania będzie dowolny niepłynny, elastyczny klej do płytek. Jeśli układasz płytki z błyszczącym wykończeniem, podejście jest nieco inne. Przed przystąpieniem do montażu płytek należy zagruntować istniejącą powierzchnię płytek za pomocą specjalnego podkładu do płytek, który należy nałożyć wałkiem na istniejącą podłogę. Po wyschnięciu podkładu można nałożyć klej modyfikowany na bazie kauczuku.

Bardzo ważne jest, aby właściwie sprawdzić stan istniejących płytek podłogowych w łazience lub płytek ściennych w łazience, ponieważ są one podstawą nowej pracy układania płytek. Wszelkie prace glazurnicze muszą być odpowiednio uszczelnione i połączone z podłożem. Jeśli twoje istniejące płytki łazienkowe są dobrze ułożone, nie ma pod nimi pustych szczelin ani problemów z wilgocią, układanie nowych płytek łazienkowych powinno być w porządku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *