Spawanie to sztuka, a nie tylko łączenie dwóch elementów stalowych…

Spawać można za pomocą amatorskiej spawarki na napięcie 230 V lub też z wykorzystaniem potężnego, przemysłowego i specjalistycznego narzędzia. W obydwu przypadkach czynność ta polega na połączeniu ze sobą dwóch elementów stalowych za pomocą spawu. Niemniej każdy, kto choć raz miał do czynienia z prawdziwym spawaniem, wie że obydwie techniki więcej dzieli niż łączy.

Spawacz spawaczowi nierówny

W niewielkiej, amatorskiej spawarce jaką można kupić w większości tzw. marketów budowlanych, elementem spawającym jest specjalna, zamknięta w otulinie elektroda topliwa. Oddziaływanie wysokiej temperatury sprawia, że zaczyna się ona topić, co bezpośrednio prowadzi do powstania charakterystycznej spoiny. Jest to metoda amatorska, gdyż uzyskana w ten sposób spoina jest dość niejednorodna. Mało tego, ewentualne prześwietlenie takiej spoiny wykazałoby szereg nieciągłości, które – w przypadku niektórych oddziaływań – mogłyby doprowadzić o uszkodzenia lub nawet zniszczenia połączenia.

Metoda TIG – profesjonalizacja w każdym kroku

Spawanie metodą TIG można uznać za technologię jak najbardziej profesjonalną. W tym celu wykorzystuje się specjalną elektrodę nietopliwą (wykonaną najczęściej z wolframu), a także różnego rodzaju gazy szlachetne. Dzięki zastosowaniu wolframu elektroda nie ulega stopieniu. Powstały między nią a spawanym elementem łuk elektryczny sprawia, że topi się spawany materiał. Dzięki temu uzyskane w ten sposób połączenie jest jednolite i trwałe. Ważne jest, aby technologia ta była realizowana w otulinie z gazów szlachetnych. Dzięki temu ryzyko zanieczyszczenia spoiny, a w konsekwencji jej osłabienia, jest zdecydowanie mniejsze.

Metoda MIG – topliwa odmiana TIG-u

Metoda spawania MIG/MAG (zwana też “migomagiem”), polega na wykorzystaniu specjalnej, topliwej odmiany elektrody spawalniczej, dzięki której można łączyć ze sobą szereg różnych rodzajów metali. Co ważne, technologia MIG opiera się również na wykorzystaniu potencjału gazów szlachetnych, które chronią powstałe w ten sposób spoiwo przed różnymi rodzajami zanieczyszczeń. Co ważne, w przeciwieństwie do metody TIG, “migomat” zapewnia znacznie większą efektywność i skuteczność pracy. Można z niej korzystać zarówno w kontekście zastosowań domowych, jak i przemysłowych.

Co można spawać?

Co ciekawe, proces spawania nie musi ograniczać się wyłącznie do “czystej” stali. Jeśli na jej powierzchni realizowane były inne procesy obróbki chemicznej, spawanie takich detali również jest możliwe. Cynkowanie nie wyklucza możliwości spawania elementów stalowych. To samo zresztą dotyczy wielu innych, specjalistycznych odmian stali, w tym oczywiście tak zwanej stali czarnej i aluminium. W przypadku tego ostatniego metalu konieczne jest zastosowanie rozwiązań, dzięki którym miejsce spawu będzie całkowicie oczyszczone z różnego rodzaju osłabiających połączenie zanieczyszczeń. Sprawdź szczegóły na https://obex.pl/

Każdy, kto choć raz próbował spawać wie, że jest to proces bardzo skomplikowany. Na szczęście na rynku działa wiele firm, których pracownicy są wyszkoleni również pracach na urządzeniach TIG i MIG.

Polecamy:
Agencja rekrutacyjna – 5 powodów, dla których warto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *