Wraz z szalejącą pandemią COVID-19 wzrosło również zainteresowanie technologiami bakteriobójczymi. Promieniowanie ultrafioletowe, szczególnie w paśmie UV-C (100-280 nm), to jedna z technologii, która przeszła z bardzo niszy do pierwszych stron głównych gazet, ponieważ energia UV-C może dezaktywować wirusa. Rozważmy więc fakty dotyczące bakteriobójczego promieniowania UV-C i źródeł, które mogą wytwarzać taką energię, w tym diod LED.
Czy lampy UVC są skuteczne w walce z Covid-19?
Pierwsze pytanie, które generalnie powinno być w tym kontekście zadawane, dotyczy tego, czy promieniowanie UV-C może zabić SARS-CoV-2. Faktem jest, że wirus technicznie nie jest żywy, więc zabicie go nie jest celem. Raczej szukamy technologii, która może dezaktywować lub stłumić wirusa. I tak, prawidłowo zastosowane promieniowanie UV-C może dezaktywować koronawirusa.
Kluczową frazą jest „zastosowane poprawnie”. Zastosowanie zależy od tego, czy chcesz zdezynfekować:
- powierzchnię,
- wodę,
- powietrze.
Ponadto skuteczność bakteriobójcza zależy od dawki UV-C. Dawkowanie zależy od mocy radiometrycznej lub watów dostarczanych przez źródło UV-C, odległości od celu i czasu trwania ekspozycji na promieniowanie UV-C. Odległość jest łatwa do zrozumienia, jeśli na przykład chcesz zdezynfekować powierzchnię. W zastosowaniach do dezynfekcji powietrza, takich jak w kanale wentylacyjnym, odległość nie byłaby łatwa do oszacowania, ponieważ dezynfekcja powietrza może odbywać się wzdłuż długości kanału, przez który przechodzi promieniowanie UV-C wraz z powietrzem. Odległość staje się jeszcze bardziej złożona, gdybyś spróbował użyć źródła UV-C do dezynfekcji całego powietrza w pomieszczeniu. Zagłębiając się w szczegóły, irradiancja UV-C jest mierzona w watach na jednostkę powierzchni, a dawka jest obliczana poprzez pomnożenie natężenia napromienienia przez czas ekspozycji w sekundach w celu uzyskania energii na jednostkę powierzchni [zwykle w dżulach (J ) / cm2].
Przechodząc na źródła UV-C, diody LED stają się alternatywą dla lamp rtęciowych we wszystkich typach zastosowań UV-C. Ale tak jak wczesne diody LED światła widzialnego walczyły o zawłaszczanie starszych źródeł, lampy uvc do dezynfekcji stoją przed podobnymi wyzwaniami. Ogólnie rzecz biorąc, diody UV-C mają stosunkowo wyższy koszt, niższą moc wyjściową i krótszą żywotność. Spodziewalibyśmy się, że producenci LED z czasem pokonają te ograniczenia. Jednak diody LED są opłacalne w niektórych zastosowaniach UV-C. Technologia ta jest już stosowana w różnych systemach dezynfekcji wody, od domowych kranów kuchennych, przez pompy do uzdatniania wody, po zaopatrzenie w wodę do dystrybutorów sody. Rzeczywiście, lampy rtęciowe byłyby trudne do zastosowania w takich zastosowaniach ze względu na rozmiar i potencjalne obawy o zanieczyszczenie.
Większość systemów UV-C, o których ostatnio jest głośno, koncentruje się jednak bardziej na dezynfekcji powierzchni lub powietrza. Większość tych systemów wykorzystuje starsze lampy.