Czy lampy uvc do dezynfekcji mogą zabić SARS-CoV-2?

Wraz z szalejącą pandemią COVID-19 wzrosło również zainteresowanie technologiami bakteriobójczymi. Promieniowanie ultrafioletowe, szczególnie w paśmie UV-C (100-280 nm), to jedna z technologii, która przeszła z bardzo niszy do pierwszych stron głównych gazet, ponieważ energia UV-C może dezaktywować wirusa. Rozważmy więc fakty dotyczące bakteriobójczego promieniowania UV-C i źródeł, które mogą wytwarzać taką energię, w tym diod LED.

Czy lampy UVC są skuteczne w walce z Covid-19?

Pierwsze pytanie, które generalnie powinno być w tym kontekście zadawane, dotyczy tego, czy promieniowanie UV-C może zabić SARS-CoV-2. Faktem jest, że wirus technicznie nie jest żywy, więc zabicie go nie jest celem. Raczej szukamy technologii, która może dezaktywować lub stłumić wirusa. I tak, prawidłowo zastosowane promieniowanie UV-C może dezaktywować koronawirusa.

Kluczową frazą jest „zastosowane poprawnie”. Zastosowanie zależy od tego, czy chcesz zdezynfekować:

  • powierzchnię,
  • wodę,
  • powietrze.

Ponadto skuteczność bakteriobójcza zależy od dawki UV-C. Dawkowanie zależy od mocy radiometrycznej lub watów dostarczanych przez źródło UV-C, odległości od celu i czasu trwania ekspozycji na promieniowanie UV-C. Odległość jest łatwa do zrozumienia, jeśli na przykład chcesz zdezynfekować powierzchnię. W zastosowaniach do dezynfekcji powietrza, takich jak w kanale wentylacyjnym, odległość nie byłaby łatwa do oszacowania, ponieważ dezynfekcja powietrza może odbywać się wzdłuż długości kanału, przez który przechodzi promieniowanie UV-C wraz z powietrzem. Odległość staje się jeszcze bardziej złożona, gdybyś spróbował użyć źródła UV-C do dezynfekcji całego powietrza w pomieszczeniu. Zagłębiając się w szczegóły, irradiancja UV-C jest mierzona w watach na jednostkę powierzchni, a dawka jest obliczana poprzez pomnożenie natężenia napromienienia przez czas ekspozycji w sekundach w celu uzyskania energii na jednostkę powierzchni [zwykle w dżulach (J ) / cm2].

Przechodząc na źródła UV-C, diody LED stają się alternatywą dla lamp rtęciowych we wszystkich typach zastosowań UV-C. Ale tak jak wczesne diody LED światła widzialnego walczyły o zawłaszczanie starszych źródeł, lampy uvc do dezynfekcji stoją przed podobnymi wyzwaniami. Ogólnie rzecz biorąc, diody UV-C mają stosunkowo wyższy koszt, niższą moc wyjściową i krótszą żywotność. Spodziewalibyśmy się, że producenci LED z czasem pokonają te ograniczenia. Jednak diody LED są opłacalne w niektórych zastosowaniach UV-C. Technologia ta jest już stosowana w różnych systemach dezynfekcji wody, od domowych kranów kuchennych, przez pompy do uzdatniania wody, po zaopatrzenie w wodę do dystrybutorów sody. Rzeczywiście, lampy rtęciowe byłyby trudne do zastosowania w takich zastosowaniach ze względu na rozmiar i potencjalne obawy o zanieczyszczenie.

Większość systemów UV-C, o których ostatnio jest głośno, koncentruje się jednak bardziej na dezynfekcji powierzchni lub powietrza. Większość tych systemów wykorzystuje starsze lampy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *