Leasing bez baz – który wybrać i dlaczego?

W internecie coraz częściej można znaleźć ofertę tak zwanego leasingu bez baz. Nie każdy przedsiębiorca ma jednak świadomość, z czym wiąże się tego typu oferta i dla kogo jest idealna, a tym samym czy warto się nią interesować. W skrócie chodzi o brak weryfikacji w bazach typu BIK, BIG czy KRD, ale warto takiemu leasingowi przyjrzeć się z bliska. Czym więc charakteryzuje się tak zwany leasing bez baz?

Jak leasingodawcy weryfikują przedsiębiorców?

Umowy leasingowe często charakteryzują się podobnymi warunkami, jak umowy kredytowe. Wynika to z tego, że celem takiej umowy leasingowej jest sfinansowanie użytkowania konkretnego przedmiotu: pojazdu, sprzętu budowlanego, a nawet komputerowego czy biurowego. Towarzystwo leasingowe chce więc uzyskać pewność, że przedsiębiorca posiada środki na comiesięczne regulowanie rat, za użytkowanie przedmiotu leasingu i tym samym weryfikuje między innymi wysokość uzyskiwanych przychodów, ale także historię w BIK, czyli w Bazie Informacji Kredytowej. Do takiej bazy przedsiębiorca może trafić, jeśli w ostatnich 12 miesiącach starał się o kredyt, pożyczkę czy wystąpił o uzyskanie karty kredytowej. BIK pokazuje albo pozytywną historię, kiedy raty regulowane są terminowo albo negatywną, jeśli dana osoba zalega z należnościami. Jeśli firma leasingowa oferuje leasing bez baz, to oznacza to, że albo historia w BIK nie będzie mieć wpływu na decyzję o leasingu albo, że przedsiębiorca nie zostanie w ogóle w tej bazie sprawdzony.

Kto powinien zainteresować się leasingiem bez baz?

Towarzystwa leasingowe weryfikują przedsiębiorców na kilka sposobów. Dostępnymi na rynku bazami, w których mają możliwość sprawdzić swoich przyszłych klientów są: BIK, KRD i BIG. Może się jednak zdarzyć, że fundusz leasingowy prosi o udostępnienie również raportów z ERIF. Nie każdy ma świadomość, że posiada negatywną historię w takiej bazie, natomiast towarzystwa leasingowe także nie udzielają informacji o powodzie odmownej decyzji. Przedsiębiorca sam jednak może zamówić raporty na swój temat, by być na bieżąco, zwłaszcza przed wystąpieniem do banku o kredyt czy do firmy leasingowej o sfinansowanie użytkowania samochodu.

Dobrym rozwiązaniem będzie też leasing bez baz, który pozwoli uniknąć przejrzenia historii finansowej w KRD, ERIF czy BIK. Warto mieć na uwadze, że informacje w bazach przechowywane są nawet do trzech lat, a więc nie muszą wynikać z aktualnej sytuacji finansowej przedsiębiorcy. Dlatego to od leasingodawcy zależy, czy mimo negatywnej historii w BIK, udzieli zainteresowanemu leasingu.

Jak wyglądają formalności przy leasingu bez baz?

Każda firma leasingowa może kierować się innymi kryteriami przy udzielaniu leasingu, dlatego to od wyboru konkretnej oferty leasingodawcy będzie zależeć, czy przedsiębiorcy wystarczy zaświadczenie o prowadzeniu działalności czy niezbędne będą również wyciągi z konta, zaświadczenie o niezaleganiu składek do ZUS albo ostatnia deklaracja PIT/CIT.

Jeśli towarzystwo leasingowa zapewnia tak zwany leasing bez baz, to może to oznaczać, że formalności ograniczone zostaną do minimum, a więc nawet do okazania dowodu osobistego. W niektórych sytuacjach niezbędna będzie wręcz cała „spowiedź biznesowa”, łącznie z przedstawieniem dochodów za ostatnich sześć miesięcy, a podjęcie decyzji o leasingu opóźni jeszcze sprawdzenie klienta w bazie BIK. Towarzystwa leasingowe chcą mieć bowiem pewność, że nie sfinansują inwestycji podmiotowi, który będzie mieć trudność w regulowaniu comiesięcznych zobowiązań. Dlatego często przy leasingowaniu droższych modeli pojazdów i na dłuższy okres czasu, możne oczekiwać wymogu dodatkowych zabezpieczeń.

Od wewnętrznej polityki towarzystwa leasingowego zależy, czy przedsiębiorca zrealizuje formalności w jeden dzień czy ze względu na wymagane dokumenty z Urzędu Skarbowego, Banku czy ZUSu cała procedura wydłuży się nawet do kilku tygodni. Warto też dowiedzieć się, w jakim czasie fundusz leasingowy zrealizuje przelew od podpisania umowy. W tej kwestii również sytuacja prezentuje się bardzo różnie. W niektórych przypadkach odebranie samochodu możliwe będzie już po 24 godzinach od podpisania umowy, a w innych przedsiębiorca będzie czekać nawet kilka dni.

Leasing bez baz – którą wybrać firmę leasingową?

Jedną z firm leasingowych, które oferują wspomniany leasing bez baz, przy jednoczesnej minimalizacji formalności i błyskawicznej realizacji postanowień umowy jest Internetowy Fundusz Leasingowy S.A.. Z niniejszą firmą leasingową można skontaktować się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *