Wybór pozycji dla wspierania sylwetki w czasie snu

Ile czasu spędzasz na myśleniu o swojej pozycji podczas snu? Jeśli odpowiedziałeś „nie za dużo”, prawdopodobnie jesteś w dobrym towarzystwie. Pozycje snu nie są podstawą rozmowy przy stole. Ale może powinni.

Wybrana przez nas pozycja (pozycje) snu może wpływać na różne schorzenia, zaostrzać lub łagodzić ból oraz mieć duży wpływ na jakość naszego snu. Z kolei jakość snu (lub jego brak) wpływa zarówno na nasz sen, jak i na nasze życie na jawie, co ma poważne konsekwencje dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.

W skrócie? Twoja pozycja snu tak samo jak i łóżka wadowice , na których śpisz – to wszystko ma znaczenie. I bez względu na to, czy jesteś wielbicielem snu na plecach, bokach czy brzuchu, prawdopodobnie jest kilka kroków, które możesz podjąć, aby zoptymalizować swój sen. Przyjrzyjmy się więc dokładniej każdej z trzech głównych pozycji do spania, ich zaletom i wadom oraz sposobom zmiany nawyków snu, aby zapewnić lepszy sen i dobre samopoczucie.

Przegląd tematu

Po co poświęcać czas na poznanie pozycji do spania? Oto dobry powód: w pewnym momencie swojego życia około 80% dorosłych odczuwa ból pleców. W wielu przypadkach ból będzie spowodowany (lub pogorszony) przez pozycję podczas snu. Poświęcenie czasu na zapoznanie się z postawą podczas snu może oszczędzić ci bólów w dalszej części drogi.

Sposób, w jaki śpimy, może również:

• wpływać na jakość naszego oddychania,
• pogarszać lub poprawiać warunki zdrowotne (takie jak bezdech senny i refluks)
• wpływać na nasze szanse na uzyskanie wysokiej jakości snu.

Chociaż zmiana pozycji podczas snu może pozytywnie wpłynąć na sen i ogólne samopoczucie, wiele osób jest przywiązanych do preferowanych pozycji. Badania sugerują, że spanie na boku jest najpopularniejszą pozycją do spania, a zaraz po niej spanie na plecach. Spanie na boku jest szczególnie powszechne wśród osób starszych, kobiet i osób z wyższym wskaźnikiem masy ciała.

Chociaż ludzie mogą zmieniać pozycje nawet od 10 do 40 razy każdej nocy, zwykle znajdujemy drogę powrotną do pozycji domyślnej. W nocy ten wybór jest często nieświadomy. Ale dokonując bardziej świadomych wyborów dotyczących naszych stylów snu w ciągu dnia, możemy ustawić się na zdrowsze pozycje podczas snu, które wspierają ogólne samopoczucie podczas snu i na jawie.

Plecy

Zasadniczo uważa się, że spanie na plecach jest najlepszą pozycją do spania dla wyrównania kręgosłupa, a jego korzyści nie kończą się na tym. Ale to nie znaczy, że każda osoba we wszechświecie powinna spać na plecach. Rzućmy okiem na zalety i potencjalne wady tej pozycji do spania, a także na to, jak sprawić, by ta pozycja działała najlepiej dla Ciebie.

Korzyści ze spania na plecach

Spanie na plecach promuje neutralne ułożenie kręgosłupa. Jak wspomniano powyżej, spanie na plecach zazwyczaj najlepiej sprawdza się w utrzymaniu zdrowego wyrównania kręgosłupa. Utrzymanie wyrównanej postawy podczas snu pozwala oddychać z pełną mocą i minimalizuje ryzyko wystąpienia bólów. Spanie na plecach zapewnia najlepsze wsparcie dla osób z bólami bioder i pleców. Dopóki śpisz na materacu podtrzymującym, leżenie na plecach pomaga utrzymać biodra uniesione i wyrównane z kręgosłupem. Zmniejsza to nacisk na kręgosłup i wspiera zdrową postawę.

Opracowano wspólnie z portalem https://www.dbamokregoslup.pl/

Polecamy:
Zadbaj o odpowiednie oświetlenie kuchni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *