Mezoterapia – gdzie i jak stosować?

„Mezoterapia” to niechirurgiczna, minimalnie inwazyjna metoda dostarczania leków, która polega na wielokrotnych śródskórnych lub podskórnych wstrzyknięciach mieszaniny związków w niewielkich dawkach. Można stosować ekstrakty roślinne, środki homeopatyczne, farmaceutyki, witaminy i inne substancje bioaktywne, ale do mezoterapii nie należy stosować substancji na bazie alkoholu lub olejów ze względu na ryzyko martwicy skóry.

Termin „mezoterapia” pochodzi od greckich słów „mesos” oznaczających „środek” lub „średni” oraz „terapeia” oznaczającego „leczenie medyczne”, tj. wstrzykiwanie do środkowej warstwy skóry lub „intradermoterapia”. Głębokość penetracji igły nie powinna przekraczać 4 mm, aby była skuteczna.

Historia

Mezoterapia po raz pierwszy została opracowana w 1952 roku przez dr Michela Pistora, francuskiego lekarza zajmującego się leczeniem bólu i zaburzeń naczyniowych. Pistor ukuł termin „mezoterapia”. Zdefiniował to jako leczenie mezodermy (pierwotnego listka zarodkowego, który rozwija się w tkankę łączną, mięśnie i układ krążenia). W 1976 roku określił mezoterapię następującymi słowami: „mała objętość, kilka razy i we właściwym miejscu”.

Pistor założył Francuskie Towarzystwo Mezoterapii w 1964 roku, a w 1987 roku Francuska Narodowa Akademia Medyczna oficjalnie uznała mezoterapię za specjalność medyczną. W międzyczasie mezoterapia stała się popularna w większości części Europy i Ameryki Południowej, a ostatnio w Stanach Zjednoczonych i krajach azjatyckich.

Wskazania do mezoterapii

Uważa się, że mezoterapia, podobnie jak kortykosteroidy, ma szeroki wachlarz zastosowań, zwłaszcza w dermatologii kosmetycznej. Jednak poniżej omówiono tylko aktualne i szeroko praktykowane wskazania w dziedzinie dermatologii wraz ze stosowanymi w nich lekami.

Cellulit, miejscowe złogi tłuszczu i odmładzanie twarzy dają dobre rezultaty przy mezoterapii. Jeśli chodzi o łysienie telogenowe, łysienie androgenowe, rozstępy i pigmentacja twarzy dają umiarkowane rezultaty.

Cellulit

Cellulit to nienormalne nagromadzenie tłuszczu nad powięzią, powodujące wgłębienia na skórze przypominające skórkę pomarańczową. Najczęściej występuje na pośladkach i udach kobiet. Występuje zarówno u osób normalnych, jak i otyłych. Uważa się, że występuje z powodu nieprawidłowości w układzie żylno-limfatycznym. W związku z tym roztwór koktajlowy do leczenia cellulitu powinien zawierać następujące środki:

  • Lipolityczne: L-karnityna, kofeina, izoproterenol, tyroksyna

  • Wenostatyczne : rutyna, aminofilina, pentoksyfilina

  • Drenaż: karczoch, miłorząb dwuklapowy

  • Znieczulenie: prokaina (poprawia również krążenie)

  • Rozpad tkanki łącznej: kolagenaza, hialuronidaza.

Jednak mezoterapia będzie skuteczna tylko w połączeniu z odpowiednią dietą i ćwiczeniami. Hormony tarczycy są ostatnio używane jako składnik koktajli iniekcyjnych w celu zmniejszenia tkanki tłuszczowej. Aktywują układ współczulny i tym samym powodują lipolizę poprzez aktywację receptorów beta. Jeśli interesuje Cię mezoterapia igłowa Warszawa warto pogłębić temat.

Artykuł przygotowano wspólnie z portalem kosmetolog Szczecin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *