Myślisz o biznesie franczyzowym? Jaki kapitał zgromadzić na początek?

trends-franchise

Prowadzenie własnej firmy pod szyldem znanej marki to dobry sposób na biznes, trzeba jednak liczyć się z tym, że konieczne będzie wyłożenie własnych pieniędzy. o tym, jakie to będą kwoty, decyduje przede wszystkim branża, na którą się decydujemy oraz pozycja marki na rynku.

Franczyza jest bardzo ciekawą i coraz popularniejszą formą prowadzenia działalności pod szyldem znanej, sprawdzonej i renomowanej marki. Decydują się na nią zarówno osoby początkujące w biznesie, jak i takie, które już prowadziły własne firmy. Franczyzobiorca może mieć pewność, że biznes z pewnością będzie się kręcił – w końcu zostało to już sprawdzone w wielu innych punktach.

Koszty opłaty licencyjnej oraz odpowiedniego przystosowania lokalu

Aby móc przystąpić do franczyzy i pracować pod szyldem znanej marki, trzeba jednak dysponować własnym kapitałem. Franczyzodawca daje bowiem całkiem sporo, nie oferuje jednak wsparcia finansowego. Można korzystać z nazwy i logo firmy, sprawdzonej strategii marketingowej, reklamy i wielu innych rzeczy, trzeba jednak posiadać pieniądze na start. Przede wszystkim, potrzebne są fundusze na opłacenie umowy licencyjnej, na podstawie której franczyzodawca umożliwia franczyzobiorcy działanie pod jego marką. Najczęściej trzeba też mieć dodatkowe środki na wynajęcie i remont lokalu, a także na przystosowanie go do wymogów franczyzodawcy. W większości punktów obowiązuje bowiem taki sam wystrój, kolorystyka, wyposażenie wnętrz. Jeśli franczyzobiorca nie spełni tych wymogów, wiąże się to ze złamaniem warunków umowy.

Ile pieniędzy potrzebujesz, by wejść we franczyzę?

Kwota, jaką trzeba posiadać na start może być różna. Czasem jest to kilkanaście tysięcy, czasem kilkadziesiąt, a czasem sporo więcej. Przykładowo, aby móc otworzyć restaurację w sieci McDonald’s, trzeba aktualnie posiadać około 1,2 miliona złotych gotówki. Muszą to być pieniądze franczyzobiorcy, nie mogą pochodzić z żadnego źródła finansowania typu kredyty czy pożyczki. Jak widać, prowadzenie biznesu franczyzowego nie oznacza, że można wystartować bez posiadania jakiegokolwiek kapitału początkowego.

Powinny zdawać sobie z tego sprawę szczególnie te osoby, które we franczyzie upatrują łatwego sposobu na własny biznes i zarabianie sporych pieniędzy. Aby bliżej poznać temat franczyzy i związane z nią wymogi czy zasady funkcjonowania, warto wejść na https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci. Można tu znaleźć sporo ciekawych, aktualnych i przydatnych informacji, które przydadzą się w późniejszej działalności. Można również wyszukać wszystkie firmy, które prowadzą działalność franczyzową, zapoznać się z ich zasadami działania czy wymogami, jakie stawiają franczyzobiorcom. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć decyzję o wejściu w konkretny biznes. Pomimo że franczyza wiele przedsiębiorcom ułatwia, powinni oni jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem działalności również przyda się dobry plan i strategia działania na bliższą i dalszą przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *