Naświetlarki w poligrafii – do czego służą?

Przygotowanie wydruku wymaga odpowiednich przygotowań. W przypadku druku offsetowego oraz innych druków wymagających przygotowania formy drukarskiej stosowane są specjalne urządzenia – naświetlarki, które określane są także jako maszyny błyskowe.

 

Czym są naświetlarki?

Naświetlarka jest jednym z podstawowych urządzeń używanych w branży poligraficzne. Głównym celem naświetlarki jest przeniesienie metodą optyczną obrazu do druku na formę drukową lub kopiową.

 

Mówiąc wprost, za pomocą naświetlarki można wykonać druk różnymi technikami, w których zastosowanie mają formy drukarskie. Najbardziej popularnym typem druku, w którym wykorzystuje się naświetlarki, jest druk offsetowy.

 

Rodzaje naświetlarek w poligrafii

Maszyny poligraficzne jak naświetlarki mogą pracować w różnych technikach. Wyróżnia się zatem trzy główne rodzaje naświetlarek, do których zaliczają się:

  • naświetlarki CtF
  • naświetlarki CtP
  • naświetlarki CtPress

 

W przypadku naświetlarek w technologiach CtF i CtP wykorzystywane są urządzenia, które mają dwa typy konstrukcji – bębnową lub liniową. W porównaniu tych dwóch typów naświetlarek przewagę mają modele bębnowe, ponieważ pozwalają one na uzyskanie bardzo dużej precyzji oraz powtarzalności obrazów.

 

Gdzie wykorzystywane są naświetlarki?

Urządzenia tego typu są używane przede wszystkim w drukarniach, w tym także w drukarniach offsetowych, które oferują swoim klientom dostęp do usług druku dużych nakładów materiałów.

 

Ponadto maszyny błyskowe tego typu stosowane są także w studiach DTP, które zajmują się składem publikacji, oraz w punktach usługowych, gdzie używane są do wykonania wydruków bezpośrednio na zamówienie klientów.

 

Gdzie sprzedawane są naświetlarki?

Aktualnie naświetlarki ma w swojej ofercie wiele firm prowadzących kompleksowe usługi w ramach zaopatrzenia firm poligraficznych.

 

Z ofertami producentów naświetlarek można zapoznać się na ich stronach. Także są one prezentowane na stronach internetowych sklepów prowadzących sprzedaż tego rodzaju urządzeń dla drukarni i innych zakładów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *