Niedobór snu – jakie objawy powinny Cię zaniepokoić? Wywiad z dr Hanną Białek z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu

bizd_2204_psj_p11a_psj_1

Redaktor
Jest takie przysłowie: „Sen to zdrowie”. Ten, co je wymyślił, nawet nie zdawał sobie sprawy z tego, jak bardzo miał rację. Człowiek raczej nie może normalnie egzystować bez snu. Jeśli już jego sen jest z jakiś sposób zaburzony, powinien udać się do lekarza. Dziś o zdrowym śnie rozmawiamy z panią dr Hanną Białek z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu. Dzień dobry pani doktor

Dr. Hanna Białek
Dzień dobry panie redaktorze

Redaktor
Jak można wyleczyć coś, co praktycznie jest niedostępne w realnej rzeczywistości? Mam na myśli oczywiście sen. Bo przecież i sen może być „chory”?

Dr. Hanna Białek
No nie, bez przesady. Sen nie może być „chory” – jak pan to ujął panie redaktorze, ale jego zaburzenie może wywoływać realne choroby całego organizmu człowieka. Zauważyłam, że na początku posłużył się pan przysłowiem. Ja może też skorzystam z tego przywileju. Więc jest także takie przysłowie: „Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”

Redaktor
No tak, ale to przysłowie dotyczy czegoś innego

Dr. Hanna Białek
Materac Salsa 160x200Być może tak jest. Gdybyśmy jednak spojrzeli na nie „wizualnie” i spróbowali nie dopatrywać się drugiego dna, wtedy sam sens tego przysłowia nabierze prawidłowego wymiaru. Czyli: „jak sobie pościeliłeś, tak będziesz spał”. Nawet pan nie wie, jak bardzo ważne jest to, w jakich warunkach śpimy, na czym, oraz czym się przykrywamy.

Redaktor
To prawda, być może kiedyś wystarczył siennik ze słomą, dziś już to nie przejdzie.

Dr. Hanna Białek
Dokładnie. Aby dobrze się wyspać, trzeba się trochę natrudzić. Przede wszystkim materac jakiego używamy – jest bardzo ważny. Jeśli jest wyleżały, ze zbita zawartością, nigdy dobrze się nie wyśpimy. Warto więc zainwestować przede wszystkim w materac. Nawet jeśli samo łóżko nie będzie zbyt wygodne, materac powinien to zrekompensować.

Redaktor
A jaki jest najlepszy materac?

Dr. Hanna Białek
Najlepszy materac to taki materac, na którym nam się najwygodniej śpi (śmiech) A tak poważnie, warto zastanowić się nad zakupem np. materaca dwustronnego, kieszeniowego z pianką termoelastyczną i lateksem.

Redaktor
Kieszeniowy? A po co nam kieszonki w czasie snu?

Dr. Hanna Białek
Panie redaktorze. Te kieszenie nie są po to, aby chować tam swoje „skarby”. W tych „kieszeniach” zaszyto specjalne sprężyny, które utrzymują cały materac w doskonałej kondycji nawet przez długie lata. A to jest przecież najważniejsze. Poza tym warto do kompletu zaopatrzyć się w odpowiednią poduszkę, która również będzie służyć naszej wygodzie i zdrowemu zasypianiu

Redaktor
Poduszka też jest ważna?

Dr. Hanna Białek
Oczywiście, że tak. Stanowi przecież podporę dla naszej głowy. Dobra poduszka powinna być wypełniona specjalnym żelem chłodzącym. Nie będziemy się wtedy nadmiernie pocić. Taki żel jest obecnie najnowszym osiągnięciem w tej dziedzinie. Zdrowy sen, czy nawet popołudniowy wypoczynek zależy od tego, na czym śpimy i czym się przykrywamy.

Redaktor
To rzeczywiście bardzo ważne, aby spać tam, gdzie jest najwygodniej. Bardzo dziękuję za rozmowę.

Masz problemy ze snem? Zobacz ofertę na wygodne materace do łóżek piętrowych z firmy senso24.pl

1 komentarz

  1. Monk pisze:

    Czy ktoś z Was kupował może materac z https://salonsnu.pl/44-materace-termoelastyczne. Zależy mi na opinii osób, które już od jakiegoś czasu śpią na takim materacu i mogą nieco więcej powiedzieć na temat jakości i komfortu wypoczynku. Czy faktycznie materace termoelastyczne dobrze dopasowują się do ciała i zapewniają dobry sen? Nie chciałbym inwestować w coś, co jest fajnie opisane, ale za to zupełnie niesprawdzone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *