Ochrona punktów końcowych (endpoint)

Każda firma dbająca o bezpieczeństwo danych, powinna posiadać system ochrony punktów końcowych. W moduł taki bardzo często wyposażone są kompleksowe oprogramowania antywirusowe, lecz pewne funkcje znajdziemy tylko w specjalistycznych produktach przeznaczonych do ochrony punktów końcowych. Warto więc wybrać skuteczny pakiet, który oferuje ochronę na najwyższym poziomie. Jak wybrać dobry system ochrony Endpoint? Jakie funkcje są najważniejsze? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Co to jest Endpoint i na czym polega ochrona punktów końcowych?

Jeszcze jakiś czas temu ochrona punktów końcowych kojarzyła się z połączeniem antywirusa z zaporą sieciową, co było jedynie nową, profesjonalnie brzmiącą nazwą, która pomagała producentom wyróżniać się na rynku. Dziś jednak wykorzystujemy już w pracy wiele różnych urządzeń, które również wymagają odpowiedniej ochrony antywirusowej. Produkt zyskał więc wiele przydatnych funkcji i stał się wyspecjalizowanym mechanizmem zabezpieczającym urządzenia przed atakami złośliwego oprogramowania. Zanim jednak przejdziemy do specyfiki takich systemów, zacznijmy od podstaw. Jest pewnie wiele osób, które spotkały się z tym pojęciem dopiero po raz pierwszy. Co to jest Endpoint? Czym są punkty końcowe?

Punktem końcowym nazywamy każde urządzenie, które może łączyć się z siecią firmową. Mogą to być komputery, laptopy, tablety, telefony służbowe…  System ochrony punktów końcowych ma za zadanie zabezpieczać wszystkie te urządzenia przed atakami i zdarzeniami, które mogą zagrażać bezpieczeństwu sieci firmowej.

System ochrony punktów końcowych – specyfika produktu

Wiele pakietów antywirusowych oferuje w abonamencie narzędzia do ochrony punktów końcowych. Są jednak pewne funkcje, które znajdziemy tylko w specjalistycznych produktach przeznaczonych do ochrony punktów końcowych. Są to przede wszystkim:

  • Blokada urządzeń, która umożliwia szybką identyfikację zainfekowanego urządzenia, ogranicza jego dostęp do sieci i pracuje nad rozwiązaniem problemu.
  • Kontrola dostępu i zarządzanie urządzeniami z konsoli administratora, co oznacza, że osoba zarządzająca systemem ochrony, może przyznawać wybranym użytkownikom różne poziomy dostępu do sieci i zarządzać wszystkimi urządzeniami z płaszczyzny jednej konsoli administracyjnej.
  • Kompleksowa ochrona urządzeń, czyli zabezpieczenie wielu różnych sprzętów i platform przy pomocy jednego systemu.

Zaawansowany system do ochrony punktów końcowych wyróżnia się spośród innych rozwiązań już samą możliwością wygodnego zarządzania. Moduł zapewnia administratorowi pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami i pozwala zarządzać siecią z jednej konsoli centralnej. Ochrona realizowana jest na dwóch poziomach:

  • Na pierwszym programy instalowane są na poszczególnych urządzeniach i działają w tle,
  • na drugim działa scentralizowany system zarządzania bezpieczeństwem, który monitoruje i kontroluje wszystkie programy.

System wykorzystuje architekturę warstwową, która obejmuje kontrolę punktów końcowych, zapobieganie, wykrywanie, naprawę i pełną przejrzystość. Zwalcza zaawansowane zagrożenia, które mogą przeoczyć tradycyjne zabezpieczenia punktów końcowych za pomocą adaptacyjnego, warstwowego podejścia nowej generacji. Następnie podejmuje automatyczne działania w celu utrzymania normalnego funkcjonowania firmy i pracuje nad wycofywaniem szkodliwych zmian. Technologie uczenia maszynowego w połączeniu z możliwością monitorowania zachowań i wykrywania technik ataku umożliwiają systemowi kompleksową ochronę każdego przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto korzystać z systemu ochrony punktów końcowych?

Jakie są główne korzyści wynikające z wdrożenia ochrony punktów końcowych?

  • System ochrony punktów końcowych pozwala pracownikom na bezpieczny dostęp do sieci firmowej z wielu różnych urządzeń i lokalizacji.
  • Minimalizuje ryzyko wycieku danych, gdyż złośliwe oprogramowanie musi pokonać warstwową ochronę składającą się z funkcji zapobiegania i wykrywania zagrożeń.
  • Pozwala na łatwe wdrażanie i instalację aktualizacji zabezpieczeń oraz łatwe zarządzanie systemem z poziomu jednej konsoli administracyjnej obejmującej wszystkie urządzenia firmowe.
  • Oferuje mechanizm skanowania w czasie rzeczywistym, aby informować o potencjalnych zagrożeniach i pracować nad ich eliminowaniem.

Ochrona punktów końcowych – Jaki produkt wybrać?

Oprogramowanie do ochrony punktów końcowych ewoluuje podobnie jak cyberzagrożenia, dlatego wybierając produkt, musimy brać pod uwagę najnowsze trendy. Są to przede wszystkim: uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja. Dzięki nim moduły są coraz bardziej zautomatyzowane, mogą samodzielnie analizować ruch i identyfikować zagrożenia bez konieczności angażowania człowieka. Najważniejszą cechą świadczącą o wysokim poziomie zaawansowania narzędzia są jego możliwości prewencyjne, gdyż nie od dziś wiadomo, że najlepiej „zapobiegać niż leczyć”.

System ochrony punktów końcowych powinien posiadać narzędzia, które przede wszystkim zapobiegają atakom. Przed wyborem produktu warto przeanalizować jego specyfikację i sprawdzić, czy posiada skuteczne funkcje prewencyjne, krótki czas wykrywania zagrożeń i monitorowanie aktywności w sieci w trybie 24/7 dla wszystkich punktów końcowych.

Większe firmy, które mają do zabezpieczenia tysiące urządzeń – od serwerów, po smartfony – powinny skupić się na systemach, które umożliwiają łatwe zarządzanie i skalowanie systemu. Mogą stosować również dodatkową ochronę w postaci Firewalla, który utrudnia szkodnikom infiltrację sieci firmowej. Należy zadbać też o to, aby wybrany produkt płynnie współpracował z resztą systemu, co zapewnia firmie bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i komfort związany z obsługą systemu.

Na urządzeniach firmowych przechowuje się dane osobowe, całą poufną dokumentację, dlatego stosowanie skutecznych zaawansowanych zabezpieczeń jest niezbędne. Systemy ochrony punktów końcowych znacznie podnoszą bezpieczeństwo przechowywania danych, dbając o to, aby nie doszło do utraty i wycieków. Więcej informacji znajdziesz na stronie →  https://bitdefender.pl/gravityzone-enterprise-security/security-for-endpoints/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *