Odzyskaj swoje pieniądze

counting-money-1239201-1279x850

Tematy związane z pieniędzmi należą do szczególnie delikatnych, zwłaszcza jeżeli mówimy o kwestiach pożyczek oraz ich zwrotów.

Niestety, czasem w życiu bywa tak, że osoba która pożyczyła od nas pieniądze zaczyna nas nagle unikać, nie odbiera telefonów i w ogóle sprawia wrażenie, jakby zapadła się pod ziemię. Jak odzyskać pożyczone pieniądze?

Najprostszym sposobem jest złożenie pozwu do sądu cywilnego i domaganie się o zwrot pieniędzy z pomocą władz. Warto tutaj wiedzieć również o tym, że możemy domagać się zapłaty odsetek w związku z nieterminowym zwrotem należności. Powinniśmy korzystać z takiej możliwości, gdyż samo skierowanie sprawy do sądu jest powiązane z koniecznością wniesienia opłaty. Wynosi ona 5% kwoty będącej przedmiotem sporu lub przynajmniej 30 złotych opłaty podstawowej. Niemniej jednak, samo skierowanie sprawy do sądu nie wystarczy, gdyż musimy dysponować dowodami, które jednoznacznie poświadczą o tym, że dana osoba jest faktycznie naszym dłużnikiem. Sąd nie uwierzy nikomu na słowo, co zresztą jest całkiem logiczne.

Niestety, jeżeli pożyczyliśmy koledze 500 złotych, to raczej nie spisywaliśmy z nim żadnych dokumentów. W takim wypadku pomocne może być nawet potwierdzenie przelewu z banku, na którym widoczne będą wszystkie dane lub zeznania świadków. Wszystkie notatki, zapisy oraz wiadomości również mogą być dowodem wskazującym na to, że pożyczka została udzielona – nasz dłużnik wcale nie musi wiedzieć nawet o ich istnieniu. Pamiętajmy jednak, że mówimy tutaj o kwotach nie przekraczających 500 złotych. Powyżej kwoty pół tysiąca złotych, udzielana pożyczka powinna zostać już udokumentowana odpowiednim pismem. Naturalnie, odstępstwo od tej formy nie powoduje nieważności umowy, jednakże proces sądowy może być o wiele trudniejszy.

Jak odzyskać dług w inny sposób? Możemy go najzwyczajniej w świecie sprzedać, o ile podpisaliśmy z dłużnikiem umowę pożyczki na piśmie. Firma windykacyjna z pewnością będzie zainteresowana zakupem takiego długu i od razu wypłaci pieniądze, zaś sama później poradzi sobie z wyegzekwowaniem długu od dłużnika. Warto jeszcze pamiętać o tym, że długi zaciągnięte u nas przez osobę fizyczną ulegają przedawnieniu po 10 latach od nadejścia pierwszego terminu płatności – w przypadku pożyczek bezterminowych, jest to pierwsze upomnienie się o zwrot pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *