Dofinansowanie biurowych projektów dla niepełnosprawnych – jak je zdobyć?

WheelchairWorker

Zatrudniając nowych pracowników często staramy się, aby generacja kolejnych miejsc pracy dla nich nie przyniosła zbyt wielu kosztów, zaś w przyszłości przynosiła zyski dla firmy. Podobnie ma się rzecz z rozmaitymi projektami i nowymi zleceniami, niezależnie od branży, w jakiej prosperuje nasza firma. Warto jednak wziąć pod uwagę dodatkową kwestię, czyli zatrudnienie osób niepełnosprawnych i pozyskiwanie dla nich nowych projektów i innych form zarabiania w naszej firmie.

Zatrudnianie niepełnosprawnych

Zacznijmy jednak od początku. Zatrudniając nowego pracownika zazwyczaj nie zwracamy uwagi albo raczej nie powinniśmy zwracać uwagi na fakt, czy kandydat na pracownika jest zdrowy czy niepełnosprawny. O przyjęciu nowego pracownika do pracy powinny decydować takie czynniki jak wykształcenie, umiejętności czy dotychczasowe doświadczenie. Jeśli zatrudniamy osoby niepełnosprawne możemy być pewni, że sytuacja w naszej firmie nieco się zmieni, jednak możemy być pewni, że będzie to zmiana na lepsze- nasza firma zyska nie tylko dobrych pracowników, ale również spore ulgi oraz zmieni się jej postrzeganie na rynku pracy. Teraz więc pozostaje znalezienie nowych projektów dla osób niepełnosprawnych oraz źródeł ich dofinansowania.

Skąd wziąć dofinansowanie?

Zatrudniając w swojej firmie „zwykłych” pracowników często musimy się nagłówkowa, skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie nowych projektów. Zatrudniając niepełnosprawnych pracowników mamy kilka rozwiązań, które pozwolą swobodnie znaleźć gotówkę na rozpoczęcie pracy przez naszych pracowników. Jedną z takich instytucji jest PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych- to on w głównej mierze zajmuje się osobami niepełnosprawnymi i dofinansowaniem chociażby ich miejsc pracy. Szukając więc gotówki na rozpoczęcie nowych obowiązków przedsiębiorcy mogą znaleźć wsparcie właśnie w tej instytucji. Zatrudniając osoby niepełnosprawne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy mogą liczyć na pomoc również tej instytucji. Tak naprawdę sporo zależy od samych wykonywanych obowiązków zawodowych oraz formy pomocy organizowanej przez placówkę.

Czy warto zatrudniać osoby niepełnosprawne?

Zastanawiając się nad tym, czy warto zatrudnić osoby niepełnosprawne, powinniśmy zadać sobie przede wszystkim pytanie, czy osoby te posiadają kwalifikacje i umiejętności potrzebne do rozpoczęcia pracy na stworzonym przez nas stanowisku pracy. Stan zdrowia jest ważny przy wykonywaniu niektórych zawodów, bowiem ułatwia wykonywanie niektórych obowiązków zawodowych, co widać chociażby w pracach fizycznych. Warto jednak pamiętać, że osoby niepełnosprawne często posiadają podobne wykształcenie i kompetencje co ich sprawni koledzy, w związku z czym są takimi samymi kandydatami na pracowników.

Ponadto organizując miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych możemy liczyć na różnego rodzaju ułatwienia, związane chociażby ze zwrotem części kosztów związanych z organizacją i przystosowaniem miejsca pracy do pracowników niepełnosprawnych. Przykładem takich udogodnień dla pracowników może być winda sufitowa, która może się przydać zarówno osobie pracującej jak i osobie czuwającej nad jej bezpieczeństwem.

1 komentarz

  1. Szymon pisze:

    Dobrze, że są programy pomocy osobom niepełnosprawnym. Kiedyś o takich dofinansowaniach nie można było nawet marzyć. Sprzęt był ściągany z zagranicy z ciężkie pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *